روستای نویس

همه روستاهای استان قم

روستای نویس

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
نویس
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

نویس روستایی است در ۸۰ کیلومتری شهر قم از نظر جغرافیایی این روستا در حوزه استان قم می‌باشد و از نظر آب و هوایی به تفرش و مناطق کوهستانی دامنه زاگرس تعلق دارد.

 فاصلهٔ آن با تهران حدود ۲۰۰ کیلومتر، با مرکز ایالت ۸۸ کیلومتر، با دهستان قاهان ۷ کیلومتر، با مرکز بخش ۶۰ کیلومتر و با شهرستان ساوه قریب به ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

مسیر دسترسی به روستا، جاده ساوه- سلفچکان (بعد از کیلومتر ۲۵) می‌باشد که از طریق جاده‌ای فرعی (به سمت غرب) که به ترتیب از روستاهای آغلک، بنابر و قاهان گذشته به نویس می‌رسد و در ادامه به روستاهای کاسوا و انجیله ختم می‌شود. فاصله زمینی روستای نویس تا ابتدای جاده ساوه- سلفچکان حدوداً ۲۳ کیلومتر است.روستاهای همجوار: قاهان در شرق در فاصله ۷ کیلومتر، کاسوا در غرب با فاصله ۲ کیلومتر، ونان در جنوب با فاصله ۷ کیلومتر و مهرزمین در شمال با فاصله‌ای حدود ۸ کیلومتر آن قرار دارد. مساحت کل روستا ۱۸۱۷۰۱ متر مربع می‌باشد. راه ارتباطی نویس به روستاهای کاسوا و قاهان و مرکز ایالت راه آسفالته می‌باشد.روستای نویس از روستاهای قدیمی و نسبتاً کهن شهرستان قم بوده و عوامل متعددی چون منابع آب و خاک مرغوب و حاصلخیز و اقلیم مناسب و عامل امنیت در پیدایش و شکل‌گیری آن تاثیری بسزا داشته‌است.ارتفاع از سطح دریا ۱۷۰۰ متر و دارای آب و هوای کوهستانی با زمستانی سرد و تابستانی خنک و دارای مزارع کشاورزی و باغداری می‌باشد که مردم از راه کشاورزی و دامداری و کارگری امرار معاش می‌کنند. در جنوب غرب روستا معدن سنگ مرمر وجود دارد که فعلاً غیر فعال می‌باشد.

رودخانه‌هایی که به این روستا منتهی می‌شود: ۱- رودخانه دران ۲- دوری

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica