روستای فردو

همه روستاهای استان قم

روستای فردو

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
فردو
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

 "روستای فردو" در 15 کیلومتری جنوب شرقی "کهک" و 47 کیلومتری جنوب "شهر قم" قرار دارد.  این روستا از جنوب غربی به "کوه چال" از جنوب شرقی به "کوه عبدالوهاب" و از شرق به "کوه سلطان سعید شاه" محدود می‌شود. نام "روستای فردو" برگرفته از کلمه "فردوس" به معنای بهشت است. روستای فردو در محدوده کوهستانی جنوب شرقی کهک استقرار یافته و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 2070 متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد. آب و هوای این روستا در بهار و تابستان خنک و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است. رودخانه فصلی فردو در شرق روستا جریان دارد.روستای فردو دارای جاذبه‌های طبیعت گردی بسیاری است که از جمله آنها می‌توان به آبشار زیبایی که در دامنه‌های کوه "برف انبار" قرار دارد و از جلوه‌های زیبای طبیعت ناشناخته استان قم است، اشاره کرد. اما این روستای ناشناخته در سال 2009 به شهرتی جهانی دست یافت. شهرت جهانی فردو به دلیل جاذبه گردشگری و جلوه‌های طبیعت ناشناخته آن نیست، بلکه نام‌گذاری یکی از پیچیده‌ترین تاسیسات هسته‌ای دنیا به نام این روستا، فردو را به یک مکان جهانی تبدیل کرده است. 

"تاسیسات هسته‌ای فردو"

مرکز هسته‌ای فردو با نام رسمی"مرکز هسته‌ای شهید علی‌محمدیِ فردو"، بخشی از تاسیسات هسته‌ای ایران است که به منظور غنی‌سازی اورانیوم در عمق 80 تا 90 متری صخره‌های سنگی در کیلومتر ۲۵ "مسیرقم به تهران" در شرق آزادراه ساخته شده‌ است. این تاسیسات هسته‌ای در سپتامبر سال 2009، به‌طور رسمی رونمایی شد. 

نام این مرکز در تاریخ بهمن 1390 به پاس خدمات شهید "مسعود علی‌محمدی"، به نام این دانشمند هسته‌ای نام‌گذاری شد.

فردو در فردو نیست

طبق اعلام منابع خبری، سایت جدید هسته‌ای ایران بین تهران و قم در یکصد کیلومتری پایتخت واقع شده است. این بدان معناست که سایت هسته‌ای جدید ایران باید در فاصله  30 کیلومتری شمال قم قرار داشته باشد. این در حالی است که روستای فردو در 47 کیلومتری جنوب قم و در فاصله 177 کیلومتری تهران واقع شده است.

"سایت فردو" در عمق زمین است

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی محققان کنگره آمریکا، کارگاه‌های تولید سانتریفیوژهای هسته‌ای و اجزای تشکیل دهنده دستگاه‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای در ایران به طور گسترده‌ای پراکنده و مخفی هستند که این امر به دشواری‌های اقدام نظامی احتمالی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران می‌افزاید.

آداب و رسوم

مردم روستای فردو، در اعیاد بزرگ مذهبی و ملی به جشن و سرور و در ایام سوگواری به عزاداری می پردازند. مراسم شبیه خوانی و تعزیه خوانی در ایام محرم برگزار می شود. موسیقی در میان مردم روستا، جایگاه ویژه ای دارد. انواع موسیقی محلی در مراسم جشن و شادی و عروسی و همچنین در برخی از عزاداری رواج دارد. چوب جنگی از مهم ترین بازی های محلی روستاست. پوشاک محلی در میان مردم روستا کمتر مشاهده می شود، اما کهنسالان از لباس محلی استفاده می کنند. قالی های زیبا با طرح های سنتی و ابتکاری که اغلب از جنس ابریشم و در ابعاد کوچک بافته می شود از مهم ترین صنایع دستی مردم این روستاست

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica