روستای سرمشهد

همه روستاهای استان فارس

روستای سرمشهد

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
سرمشهد
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای سرمشهد از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون است.

جمعیت

جمعیت این روستا براساس آخرین سرشماری 5024 نفر بوده‌است.علیرغم اینکه ، در تقسیمات کشوری روستای سرمشهد از توابع دهستان دادین میباشد ولی با توجه به جمعیت این روستا ، گستردگی آن ( شامل حسین آباد ، روستای کلبعلی ، روستای تل سامان و روستای سرمشهد )، آثار تاریخی و باستانی ( بزرگترین شهر باستانی ساسانی در روستای تل سامان و آثار متعدد تاریخی ساسانی و اسلامی ) و پتانسیل های گسترده انسانی و طبیعی از مسئولان انتظار میرود که در جهت تبدیل این روستا به بخش و اعطاء امکانات درخور شان اقدام فوری و کافی را انجام دهند .

از ایل قشقایی وطایفه فارسیمدان و وترک زبان هستند. تیرههای قزل بیگلو ، قاسمی ، عراقی ، ظهرابلو ، سلطانلو ، قلدر ، آغاجری ، کلبعلی از جمله ساکنان این منطقه میباشند . در سابق جمله عشایر بودند و بنابراین در سرحدات بویژه سرحد بزرگ زمین و باغ سیب دارند و عمدتاً در تابستان این روستا تقریباً خالی از سکنه است بااین حال در حال حاضر تعدادی ساکن هستنند.

دیدنی‌ها

نقش بهرام دوم، آتشکده و کاروانسرای کوشک از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این روستا می‌باشد. تل خندق دژی نظامی به جا مانده از دوره ساسانی تل سامان که از اسمش پیداست دو منطقه را از هم جدا میکرده است تل نقاره که تپه ایی نسبتاً بلند در دست سرمشهد است برای با خبر کردن اهالی به کار میرفته است قناتی که به جا مانده است و هم اکنون اب منطقه را تامین میکند در ان زمان نیز اب شهر را تامین میکرده است گچ دروازه ورودی به دشت سرمشهد است که به دلیل اهکی بودن کوه به گچ دروازه معروف است که گویی آن زمان ورودی شهر بوده است که تل خندق در نزدیکی ان قرار دارد گویی به دلایل امنیتی در نزدیکی دروازه اصلی شهر این دژ نظامی قرار داشته است که اطراف آن را اب فرا میگرفته است درسمت جنوبی روستا ودر مجاورت قنات کوهی وجود دارد که به آن پر یا کوه کم ارتفاع(به زبان ترکی)میگویند که وسط ان را گویی برای رفت‌وآمد به شکل گذرگاهی کوچک بریده اند و در وسط ان غاری وجو دارد که هم اکنون نیز وجود دارد وشبیه به یک مکان نگهبانی است و...

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica