روستای نوایگان

همه روستاهای استان فارس

روستای نوایگان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
نوایگان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

نوایگان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان داراب در استان فارس ایران است.

 

جمعیت

این روستا در دهستان قلعه بیابان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۷۱۲ نفر (۵۱۲خانوار)بعد خانوار 1/4 بوده‌است

تاریخچه

این روستا از جمله روستاهای قدیم ایران می باشد .

قلعه تاریخی نوایگان

در زمانهای قدیم مردم این روستا در منطقه ای به نام پس پیکان زندگی می کردند که امروزه بقایای آثار زندگی آنها در آنجا موجود است . آب مورد نیاز مردم در آن زمان از چشمه ای به نام میک یا موک و به وسیله جدولی که از ساروج ساخته بودند به محل زندگی آورده میشده و ابتدا در آب انباری ذخیره شده و بعد مورد استفاده قرار می گرفته است . در آنجا قبرستانی وجود داشته که به قبرستان گبرها (جهودها) معروف می باشد که بیانگر رواج یهودیت در این منطقه می باشد . در زمان ساسانیان مردم به دلایلی که معلوم نیست به منطقه کنونی مهاجرت می نمایند . پس از اسلام نیز این روستا از رونق خاصی برخوردار بوده و در سال 183 هجری مسجدی در این روستا ساخته می گردد که کتیبه تاریخ آن هنوز موجود می باشد . این مسجد بارها مورد مرمت قرار گرفت تا چند سال پیش به طور کامل تخریب و بازسازی شد . به دلیل ازدیاد جمعیت مردم این روستا به مناطق دیگر از جمله قلعه بیابان ، تنگ طه،داراب،شیراز و مناطق دیگر مهاجرت نمودند از چند سال پیش نیز شهرک نوایگان به دلیل کمبود مکان برای افراد به وجود آمد .این روستای کوهستانی و زیبا در ۴۷ کیلومتری شرق شهرستان داراب واقع شده است و قدمتی ۱۸۰۰ ساله دارد و تعمیر مسجد آن براساس سنگ نوشته ای که در دیوار قدیمی مسجد نصب شده به زمان خواجه عبدالله انصاری می رسد و در قبرستان قدیمی نوایگان قبرهایی کشف شده که به طرف بیت المقدس بوده است.

این روستا در دره ای در وسط کوه های بلند واقع شده و منازل آن در شیب کوهستان به گونه ای است که پشت بام خانه پایین به منزله حیاط منزل بالاست. در یک طرف دره منازل و در طرف دیگر باغ های زیبا که سرسبزی جالبی به طبیعت روستا داده واقع شده است. هوای پاک و کوهستانی روستا و طراوت خاص آن بویژه در تابستان به جاذبه های این محل می افزاید. این روستای زیبا و جالب جاذبه های گردشگری و توریستی زیادی دارد ولی به علت گمنام ماندن، تاکنون به آن توجهی نشده است. خوشبختانه در سال های اخیر از سوی سازمان میراث فرهنگی، بودجه ای برای مرمت و بازسازی و سنگفرش کوچه ها در نظر گرفته شده و عملیات بازسازی شروع شده و قرار است این روستا به عنوان روستای نمونه گردشگری فارس معرفی شده. در سال های ۱۳۲۶ هجری قمری و ۱۲۸۷ هجری شمسی که محمد علی شاه قاجار، مجلس شورا را به توپ بست، مردم مناطق جنوب ایران از جمله شرق فارس بویژه کوهستان داراب (که در آن زمان به نام دوازده معدن کوهستان از آن یاد می شده است و لایزنگان به عنوان پایتخت دوازده معدن معروف بوده است) به پیروی از حضرت آیت الله حاج سیدعبدالحسین شوشتری نجفی لاری و با عده ای دیگر از دوستان با استبداد به مبارزه برخاستند که یکی از این بزرگان سردار کوهستان (شیخ زکریا انصاری) است که در این دوران شیخ زکریا انصاری به همراه دیگر یاران خود شهرهای نی ریز و سیرجان و از سمت دیگر تا فین بندر عباس و شهرستان داراب را فتح کردند. پس از شیخ زکریا، برادر ناتنی وی، شیخ ابوالحسن سرکوهی (انصاری) تا سال ۱۳۰۸ هجری شمسی به منطقه کوهستان داراب تسلط داشت تا اینکه در جریان یورش یاور محمدتقی خان عرب به منطقه داراب و کوهستان به عراق مسافرت کرد و پس از مراجعت از عراق ازسوی رضا خان پهلوی به سال ۱۳۲۰ هجری شمسی در تبعید بسر برد که پس از خروج رضا خان از ایران و تبعید وی به جزیره موریس، شیخ ابوالحسن در کنار مرجع عالیقدر سید نواالدین حسینی هاشمی قرار گرفت و به فعالیت های سیاسی ادامه داد و با شرکت در حزب برادران فارسی با رژیم پهلوی مبارزه کرد و در غیاب سید نورالدین شیرازی امامت جماعت مسجد وکیل را بر عهده گرفت. تاریخ نوایگان از نظر اجتماعی و جغرافیایی و سیاسی، تاریخ بسیار گرانبهایی است که متاسفانه هیچ کس به دنبال تهیه و تنظیم این گزارشها نبوده و نیست که آنها را در اختیار نسل امروز قرار دهد. نوایگان شخصیت های بسیار ارزشمندی داشته که یکی از این شخصیت ها و افتخارات استان فارس و شهرستان داراب، آیت الله حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی است. ایشان در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران سهم بسزایی ایفا کرده است وهم اکنون در سن ۸۰سالگی یکی از اساتید بزرگ فلسفه در حوزه علمیه قم هستند، ایشان از محضر مبارک ۲ عالم ربانی، علامه طباطبایی و امام خمینی(ره) کسب دانش کرده اند.

اقتصاد

مردم نوایگان مردم سخت کوش و مدبر می‌باشند. به همین دلیل نسبت به روستاهای دیگر شهرستان از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردارند. شغل بیشتر مردم کشاورزی می‌باشد. به دلیل کوهستانی بودن قسمت عمده کشاورزی این روستا به صورت دیم می باشد که شامل محصولاتی مانند گل محمدی ،انجیر( در شهرستان مقام اول تولیدگل وانجیر رادارامی‌باشد ) رز،بادام،پسته می‌گردد . کشت آبی نیز شامل انار پرتقال و گردو و آلو سیاه و دیگر محصولات باغی می‌گردد که هم در خود روستا و هم در روستاهایی که مردم نوایگان به آنجامهاجرت نموده اند مانند تنگ طه وقلعه بیابان و دیگر روستاهامی‌باشد از نظر تولیدانار در شهرستان حرف اول را می‌زند و مخصوصا انار تنگ طه که از شهرت بالایی برخوردار بوده و به شهرهای دیگر و حتی کشورهای همسایه صادر می‌گردد . دامداری نیز در این روستا به دلیل کوهستانی بودن رونق دارد و حتی چند واحد دامداری نیمه صنعتی پرورش گاو و دو واحد مرغداری بزرگ و واحدهای پرورش زنبور و شتر مرغ نیز در این روستا وجود دارد .

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica