روستای محلچه

همه روستاهای استان فارس

روستای محلچه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
محلچه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای محلچه از توابع بخش اوز در شهرستان لارستان در جنوب استان فارس در ایران است. این روستا در ۱۸ کیلومتری شمال غربی شهر اوز واقع شده‌است.

محدوده محلچه

از شمال روستای فیشور، از جنوب کوه، از مغرب شهر خنج و از مشرق به شهر اوز محدود می‌گردد. همانطور که نوشته شده‌است روستای محلچه قدمتش به پیش از اسلام می‌رسد و دارای آثار تاریخی زیادی است که معروفترین آن چهارطاقی محلچه که آتشکده زرتشتیان بوده‌است است

جمعیت

جمعیت روستای محلچه در حدود ۸۳۰ نفر است که اهل سنت و پیرو مکتب شافعی هستند. مردم محلچه به لهجه اوزی لارستانی صحبت می‌کنند.

 

 

چهارطاقی محلچه

چهار طاقی محلچه" یکی از آثار ارزشمند تاریخی روستای محلچه و مربوط به دوران قبل از اسلام است . این اثر تاریخی که به نامهای آتشکده محلچه یا آتشکده محل شاه نیز نامیده می شود در کنار جاده اوز - شیراز در 30 کیلومتری غرب شهر اوز در روستای محلچه واقع است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنای تاریخی و با ارزش سنگ، گچ و ساروج است.آتشکده محلچه با آتشکده های کاریان جویم لارستان و کاریان فیروزآباد در ارتباط بوده است. گویا مراسم خاص توسط موبدان همه ساله در آتشکده های یزد، کاریان جویم لارستان، کاریان فیروزآباد و محلچه اوز برگزار می شده است. وجود آتشکده های آذرفرنیغ کاریان، جویم لارستان، فیروزآباد و محلچه نشان از وجود یک شاهراه ارتباطی اقتصادی و تجاری بین این 3 منطقه دارد.آتشکده محلچه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.امروزه یک ستون این چارطاقی فروریخته و پایه های سایر ستونها تعمیر و مرمت شده است ولی گذشت زمان این بنای تاریخی را فرسوده ساخته و نیاز به مراقبت و مرمت بیشتری دارد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica