روستای لاورستان

همه روستاهای استان فارس

روستای لاورستان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
لاورستان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

لاوَرِستان از روستاهای بخش بیرم شهرستان لارستان در استان فارس می‌باشد. این روستا دارای قدمتی دویست و هشتاد ساله بوده و در غربی‌ترین نقطهٔ بخش بیرم و در مجاورت شهرستان لامرد فارس واقع شده است. این روستا قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستای غربی بخش بیرم است. نام روستا از کلمه « لاور » که به معنای « دشت » و یا « پناهگاه » است و « -ستان» که پسوند مکان است تشکیل شده‌است. مردم این روستا که همگی شیعه ی اثنی عشری می‌باشند عمدتاً به کشاورزی و دامداری مشغول می‌باشند؛ بعضی از اهالی نیز برای امرار معاش به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مسافرت می‌نمایند.

وسعت و جمعیت

از نظر وسعت و جمعیت روستای لاورستان پس از مرکز دهستان یعنی بالاده، و روستاهای آبکنه و محمدقاسمی، چهارمین روستا می‌باشد.

لاورستان و دانشگاه

هم اکنون دانشجویان لاورستانی در رشته‌های مهندسی مکانیک، بینائی سنجی، مامایی، پرستاری، علوم تربیتی و در مراکز تربیت معلم به تحصیل دانش مشغولند.

بارقه امید لاورستان

از فعالیتهای جوانان روستا، انتشار گاهنامهٔ بارقه امید لاورستان می‌باشد که تاکنون چندین شماره آن به چاپ رسیده است. در هر شماره با یکی از مسئولین اجرائی بخش مصاحبه شده و یکی از روستاهای منطقه نیز معرفی می‌شود. لازم به ذکر است که اولین شمارهٔ این گاهنامه، در تاریخ ۲۵ شهریور ماه 1384 در منطقهٔ بیرم انتشار یافت.

آثار باستانی

چاه کَت (Kat) از آثار بجا مانده از قبل از اسلام - چهار کیلومتری لاورستان

چاه مشهور به کَت در ارتفاعات جنوب و مشرف به روستای لاورستان از روستاهای بخش بیرم شهرستان لارستان در استان فارس در جنوب ایران واقع است.

چاه کت از آثار قبل از اسلام و منتسب به زرتشتیان ساکن در منطقه می‌باشد؛ که دارای قدمتی ۲۰۰۰ ساله می‌باشد.[نیازمند منبع]

این چاه در چهار کیلومتری جنوب لاورستان و در ارتفاعات مشرف به روستا قرار دارد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica