روستای کرمستج

همه روستاهای استان فارس

روستای کرمستج

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
کرمستج
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

کَرمُستج در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی لار در جاده شهرستان بستک، بندر لنگه منتها الیه جنوب استان فارس واقع در شمال استان هرمزگان در منطقه لارستان ایران. محصور در بین کوههایی که در چهار طرف آن قرار دارد و کرمستج را احاطه کرده‌است، این کوهها یکی از مرتفع‌ترین کوههای منطقه لارستان بوده به ارتفاعات ۲۲۱۶ و۲۲۲۵ متر که در بعضی سالها برف گیر هستند. قدمت این روستا به سالهای بسیار دور می‌رسد و آثاری نیز از آن دوران به جای مانده‌است

بزرگان کرمستج

 • حاج شیخ یعقوب.
 • حاج شیخ محمد.
 • شاه سلطان حسین.
 • شاه سلطان سید محمد.
 • پیرپنهان.
 • سید عبدالقاسم.
 • پیرقوت دین.

محمود بن عثمان کرمستجی لاری (وفات ۸۳۴ هجری قمری)

محمود بن عثمان در کرمستج لارستان زاده شد . او علوم رایج را نزد دانشمندانی همچون محمد بن عبدالله ایجی، نسیم کازرونی و ابو عبدالله کازرونی فرا گرفت . تقی بن فهد صاحب (المعجم) و طاووسی او را مدح گفته و از اولیا بزرگ خدا دانسته‌اند . وی بر مذهب شافعی بود و در سال ۸۳۴ از دنیا رفت . شمس الدین محمد بن عبدالرحمن سخاوی در بیان حال ایشان می‌نویسد: محمود بن عثمان بن ابوبکر بن الحسین بن یعقوب بن الحسین بن یعقوب پسرمحمدالنجم یا الرکن بن النور الکرمستجی لاری شافعی. طاووسی در سال ۸۳۳با او دیدار کرد و از او خواست که او را تایید نماید و او نیز از طاووسی خواست وی را تایید نماید.. او از بزرگترین اولیا بود. التقی بن فهد در فرهنگش (معجم) او را آورده و گفته : او از محمد بن عبدالله الایجی صحیح بخاری ومشکات المصابیح را فرا گرفته و نزد نسیم کازرونی معالم التنزیل و الشمائل الترمذی و بخشی از اول کتاب الشفا و ... را آموخته‌است و نزد برادرش ابو عبدالله کازرونی الحاوی الصغیر را خوانده و التنوخی و دیگران او را کمک کرده‌اند . وی در شب سه شنبه پنجم صفر سال ۸۳۴از دنیا رفت.

سید هاشم کرمستجی (تولد ۱۲۸۵وفات ۱۳۳۳هجری شمسی)

سید هاشم کرمستجی فرزند سید هاشم هرمودی به سال ۱۲۸۵خورشیدی در قریه هرمود از بلوک لارستان متولد ش گردید . پدرش او را در شش سالگی در کرمستج به مکتب خانه فرستاد . سید هاشم چون از هوشی سرشار برخوردار بود ، در سال اول تجصیل ، قرائت کلام الله مجید را به پایان رسانید و نوشتن خواندن متون فارسی پرداخت . با خانواده به بندر عباس نقل مکان کرد و سالها در بندر ، رفسنجان ومیناب به تجارت گذراند . سید سری پر شور داشت و در مدت عمر کوتاه خود پیوسته در سفر بود و از هندوستان و کشور‌های عربی دیدن کرد سید هاشم کرمستجی در اشعارش ابتدا معاون و سپس مخزون تخلص نمود است . صاحب کتابی منظوم به نام ریاض العاشقین است که به چاپ رسیده وی به سال ۱۳۳۳در میناب جان به جان آفرین تسلیم کرد و همانجا به خاک سپرده شد.

کرمستج دارای ۹ مسجد ۶مدرسه شهر بازی دوحلقه چاه آب و منبع مربوطه دستگاه آب شیرین کن ۱۷مورد باغ در محدوده مسکونی خانه بهداشت۱۲۰برکه مهد کودک دبستان راهنمایی و دبیرستان پمپ بنزین ورزشگاه سالن اجتماعات آب لوله کشی برق موبایل تلفن مخابرات پست بانک ... می‌باشد.

حاج آخوند خوری کرمستجی (وفات ۱۲۸۰هجری قمری)

حاج آخوند بن حاج عبدالرسول بن حاج حسن کرمستجی خوری آخوند کرمستجی متولد خور تحصیل کرده دانشگاه الازهر مصر وی فقیهی بزرگ بود که از خنج ،اوز، لار، کرمستج ودیگرنقاط از محضر ایشان بهره مند می‌شدند ایشان ۶۰جلد قرآن ودویست جلد کتابجه حدیث را با دست تحریر کرد نامش در کتب رجال هزاره دوم هجری قمری همردیف با نام بزرگان دیگر به ثبت می‌رسد. نمونه قرآن خطی ایشان هم اکنون در کتابخانه شهرمشهد موجود می‌باشد .ایشان حدود ۱۰۸سال پیش به رحمت حق پیوستند.

قبرستان باستانی کرمستج

این قبرستان بسیار قدیمی واقع در محله بالا با وسعتی زیاد قبرستان مربوطه حکایت از قدمت وجمعیت فراوان که نتیجتامحلی آباد و پر رونق بوده دارد هزاران نفردر این محل تدفین شده‌اند و الان نیز مورد استفاده‌است قدمت این قبرستان باستانی به سالهای دور می‌رسد به نحویکه نوشته‌های سنگ قبرهای موجود حکایت ازآن دارند قبرستانی باستانی قبل از اسلام قبرستانی که متاسفانه بخشی از آن به مدرسه قسمتی به جاده وبخشی نیزمسکونی شده‌است الباقی که به صورت قبرستان مانده شش هکتار است این قبرستان مملو از سنگها و آثار قدیمی باستانی در زیر و رو می‌باشد و با قبرستان فال در بیخه جات لارستان برابری می‌کند بخشی از این محل هنوز نیز مورد استفاده‌است و مراسم تدفین انجام می‌پذیرد.

تخریب شناسنامه کرمستج

اداره اوقاف قبرستانی که هنوز محل دفن اجساد می‌باشد و نیز دارای قدمت هزاران ساله‌است تصمیم به تخریب آن گرفته وآن هم تغییر کاربری برای مسکونی ودر حال به فروش رساندن آن ست که جای تاسف دارد اما مردم فرهنگ دوست کرمستج از خرید آن امتنا ورزیده و خواهان ثبت درمیراث فرهنگی هستنند که کارهای مقدماتی آن انجام شده که اوقاف لارستان نیز بر انجام کار خود پافشاری می‌کند..

آب و هوا

منطقه دارای تابستانهای گرم وزمستانهای معتدل است و اگر بارندگی خوب باشد دارای بهاری دل انگیز است.این روستا از موهبتهای زیادی بر خوردار است و دارای معادن نمک، گچ، سنگ، گاز، نفت، گوگرد و دو منبع آب شور و شیرین است در این روستا جلوه‌های طبیعی زیادی به چشم می‌خورد که بر زیبایی آن افزوده‌است..

منابع آب

مردم در کرمستج به دلیل نبودن لوله کشی آب شیرین، آب مورد نیاز خود را از آب انبارهایی تأمین می‌کردند که در گوشه و کنار کرمستج ساخته می‌شدند. البته در زمانهای قدیم هیچ نوع لوله کشی در کرمستج وجود نداشت و مردم تمام آب مورد نیاز خود را از این آب انبارها تأمین می‌کردند. گفتنی است حال حاضر یک دستگاه آبشیرنکن به ظرفیت ۳۰هزار لیتر در روز آب مورنیاز مردم راتامین می‌کند لوله کشی آب شیرین، آب آشامیدنی مورد نیاز خود را از این آب انبارها تأمین می‌کنند. این آب انبارها در کرمستج توسط افراد خیری ساخته می‌شد که قدمت بعضی از آنها نیز به سالهای دور می‌رسد قابل ذکر است که آب این آب انبارها برکه‌ها از بارش باران در فصلهای مختلف سال تأمین می‌شود.ناگفته نماند کههزینه آبشیرنکن نیز یکی از خیرین محلی پرداخت نموده‌است .

جمعیت

در کرمستج قدیم جمعیت زیادی زندگی می‌کردند اما بعدها به دلیل مهاجرت فراوان به کشورهای خلیج فارس جمعیت حال حاضر ساکن کرمستج حدودا ۷۰۰ خانوار هستند بنابراین سه برابر این جمعیت هم اکنون درکشورهای یاد شده مشغول تجارت هستند.

کوه‌ها کرمستج

مهم‌ترین کوههای کرمستج عبارت‌اند از:

 • کوه گچ: در این کوه ۲۰ خمره در داخل زمین وجود دارد که در هنگام بارندگی آب در آن جمع می‌شود که کوهنوردان از آب آن استفاده می‌کنند.در زمان احمد شاه در زیر کوه گچ روستایی وجود داشته که به دلیل نبود امنیت و وجود راهزنها مردم از آنجا فرار کردند که البته آثاری شامل ویرانه‌های یک مسجد و قبرستان مخروبه‌ای از آنها باقی مانده‌است.محصولات: آویشن، مروخوش، مرو تلخ، پونه، شیرین بیان و...
 • کوه لمی: محصولات: انغوزه، بنه، بادام کوهی
 • کوه بر : ارتفاع ۲۲۲۵ مترمحصولات: قارچ صدفی، انغوزه، بنه، آویشن، مرو تلخ، پونه، بنه و...بر روی این کوه ۱۰ آب انبار و * اتاق وجود دارد که کوهنوردان از آن استفاده می‌کنند.
 • کوه اسپی :محصولات: اسطوقدوس (گیاهی خوشبو که با چای مصرف می‌شود)، بنه، کیون، آویشن، انغوزه و...
 • کوه زیره دان:محصولات: زیره (علت نامگذاری کوه هم به دلیل وجود زیره فراوان در این کوه می‌باشد)، انغوزه، بنه، کیون، آویشن، مرو تلخ و...
 • کوه لوخور :محصولات: در لوخور فقط اوستاقدوس رشد می‌کند و یک چشمه آب هم در آن وجود دارد.
 • کوه سوراخ :محصولات: انغوزه، بادام کوهی، بنه، کیون، بنخچی، پونه، مرو تلخ، مرو خوش.
 • کوه کلدرون:محصولات: انغوزه، بنه، کیون و...
 • کوه کلدرون:محصولات: انغوزه، بنه، کیون و...البته این کوه جزو مناطق محافظت شده توسط سازمان محیط زیست می‌باشد و دارای جاده‌ای شوسه برای عبور و مرور وسایل نقلیه‌است.این جاده حدود سی سال قبل احداث شده‌است.در بالای کوه نیز یک دکل مخابراتی وجود دارد.
 • کوه سور:محصولات: انجیر کوهی، نمکاین کوه دارای دو بخش شور و شیرین می‌باشد که نیمه شور آن شامل شوره زار و نمک است و نیمه شیرین آن دشتی سر سبز می‌باشد.البته این کوه به دلیل سختی راه عبور و مرور به درستی شناخته نشده‌است. این کوهها از بلندترین کوههای منطقه می‌باشد که ارتفاع بعضی از این کوهها به ۲۲۱۶ و ۲۲۲۵ متر می‌رسد که به علت مرتفع بودن دارای آب و هوای سردتری نسبت به کل منطقه می‌باشد و در بعضی از سالها برف گیر هستند. حیات وحش این کوهها شامل آهو، بز کوهی، پلنگ، یوزپلنگ، روباه، گرگ، خوک، کفتار، شغال، کبک، خرگوش، عقاب، بادخور، قُمری، تیهو، سبزقبا، سهره، چکاوک، فاخته، بلبل، چکاوک هدهد، دم جنبانک، جغد، گنجشک می‌باشد که متاسفانه امروزه به دلیل نبود نظارت کافی و شکار بی رویه و غیر مجاز، نسل اکثر این حیوانات در حال انقراض می‌باشد.
مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica