روستای کارگاه

همه روستاهای استان فارس

روستای کارگاه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
کارگاه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

کارگاه روستائی است واقع در بخش صحرای باغ از توابع شهرستان لارستان در جنوب شهر لار در ایران که امروزه در تقسیمات کشوری جزو لارستان فارس می‌باشد. بخش صحرای باغ آخرین مرز لارستان واستان فارس به استان هرمزگان است.

روستای کارگاه نسبت به روستاهای دیگر بخش صحرای باغ جدید است، ساکنین این روستا تماما از ترکان ایل نفر هستند. این روستا در حدود ۳۵ سال است که تأسیس شده‌است.

جمعیت

روستای کارگاه دارای ۱۵۰۰ نفر جمعیت می‌باشد که به دامداری و کشاورزی اشتغال دارند.

ترک ایل نفر

گروهی از ترکان هستند که در حدود سال ۱۰۵۰ هجری قمری از حوالی شیراز به صحرای باغ کوچ کرده بودند. پدر و اجداد ترک‌های ایل نفر سالها با دولت مرکزی سر جنگ داشتند و همیشه با نیروهای ارتش و ژاندارمری درگیری و زد وخورد داشتند و تسلیم دولت نمی‌شدند، تا عاقبت در یک شب ناگهانی قوای دولت به ایشان که در یک کوهی پناه گرفته بودند با هزاران نظامی بر آنها یورش برده و آن ترک‌ها را تار مار کردند و عده زیادی از آنها کشته شدند و باقی مانده آنان تسلیم شدند. از جمله کشته شدگان در این حمله رهبر آنها: زیادخان و الله کرم بگ بود، و رستم خان و حیدر اسفندیار و خیلی از بزرگان ترک‌ها در این هجوم شهید شدند. بعداً دولت برای باقی مانده آنها کارگاهی تشکیل داد و چاه و تلمبه برای ایشان زد وآنهارا جمع آوری نمود وخانه وآشیانه برای آنها ساخت ودر یکجا ایشان را جای داد و روستای کارگاه تأسیس شد. تاریخ ترک‌های طوایف لُر و نَفَر در صحرای باغ، به دوران سلسله صفویه می‌رسد، که از اطراف شیراز به منطقه لارستان آمده بودند، که به طریقه چادر نشین از جائی به جای دیگر نقل مکان می‌کردند. مردم روستای کارگاه به زبان ترکی صحبت می‌کنند. و دین مردم این روستا اسلام شیعه است. اکثر تیره‌ها و طوایف ایل نفر در شهر مرودشت و روستاهای اطراف مرودشت زندگی می‌کنند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica