روستای باغ

همه روستاهای استان فارس

روستای باغ

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
باغ
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

باغ نام روستائی است واقع در بخش صحرای باغ از توابع شهرستان لارستان در جنوب شهر لار در ایران که امروزه در تقسیمات کشوری جزو لارستان فارس می‌باشد. صحرای باغ آخرین مرز لارستان واستان فارس به استان هرمزگان است. روستای باغ در ۴ کیلومتری سمت مغرب روستای دهمیان واقع شده‌است.

نامگذاری روستا

روایت است که در دوران بسیار دور چشمه‌های روانی وباغ‌های فراوانی در این ناحیه وجود داشته‌است، بنا براین نام روستا «باغ» نامگذاری کرده‌اند. همچنین در زبان عامیان وجود دارد که صدها سال پیش در این منطقه باغ‌هایی حقیقی بوده‌است، و احتمال آن است که نام «صحرای باغ» هم از روی همان باغ‌ها گرفته شده باشد. امروزه از آن باغ‌ها و چشمه‌ها دیگر هیچ اثری نمانده‌است، فقط آثاری از آنها برجای مانده‌است.

آثار

در روستای«باغ» آثار قلعه بزرگی وجود دارد که به «قلعه محمد جعفر خان باغی» معروف است، در تاریخ فارس نامه ناصری آمده‌است که در اواخر سلطنت صفویه وقتی افغانها در برابر نادر شاه شکست خوردند به‌طرف لارستان فرار کردند و قلعه باغ را در تصرف خود در آوردند، و در آنجا در برابر قوای نادر که به سرکردگی طهماسب قلی خان بود مقاومت نمودند، ولی از قوای نادر شکست خورده وخیلی از آنها کشته شدند وبعضی هم دستگیر وبعض دیگر فراری شدند. این واقعه در سالهای ۱۱۴۶ یا ۱۱۴۷ هجرة قمری رخ داده‌است. در ۵۰ سال پیش در اطراف روستای باغ چادر نشین زیاد بوده‌است، این چادر نشین‌ها از ایل « نَفَر » و « لُر » بودند که بعداً از طرف دولت وقت در یک جایی آنها جمع نموده و مانند دهات صحرای باغ در خانه کاه گلی جاه داده شدند و خودشان دارای روستایی جداگانه شدند به نام روستای کارگاه .

جمعیت

جمعیت روستای باغ در حدود ۱۳۰۰ نفر می‌باشد، دارای دبستان، مسجد، درمانگاه، آب انبار (برکه) برق، لوله کشی می‌باشند. باغی‌هایی که در کشورهای عربی سکونت دارند تعداد آنها تقریباً در حدود ۲۵۰۰ نفر می‌باشد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica