شهر لامرد

همه شهرهای استان فارس

شهر لامرد

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
لامرد
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

لامِرد یکی از شهرهای استان فارس ایران است. این شهر مرکز شهرستان لامرد است و در جنوب استان واقع شده‌است. این شهر در قدیم به تراکمه مشهور بوده‌است. شهر لامرد با دمای بالای 45 درجه در تابستان یکی از گرمترین شهرستان‌های استان فارس محسوب می‌شود.

این شهر در سال‌های اخیر به دلیل اکتشاف ذخایر گاز شیرین آن، به همراه عسلویه، تبدیل به یکی از مراکز در حال توسعه‌? ایران گردیده‌است. علاوه بر این پالایشگاه گاز پارسیان در جوار جاده لامرد به مهر (مُر به لهجه محلی) احداث شده‌است که همچنان در حال توسعه‌است.

صنعت
کارخانجات آلومینیوم و ذوب آهن هم در منطقه در حال احداث هستند. فرودگاه بین‌المللی لامرد در سال 1364 افتتاح شده و به شهرهای تهران (یک روز در هفته)، شیراز، لار، لاوان و کشورهای کویت، قطر و امارات متحده عربی پرواز دارد.

تجارت
پیشینه تجارت در این منطقه با سفر مردم این منطقه به کشورهای حاشیه خلیج فارس جهت کسب درامد، قدمت می یابد.در حال حاضردهشیخ یکی از مراکز تجاری در لامرد است که در شهرهای اطراف هم شهرت دارد و عمدتاً مرکز خرید کسانی است که برای مأموریت‌های کاری در میدان‌های نفتی و گازی منطقه و همچنین عسلویه و پارسیان اعزام شده‌اند.

پیشینه
نام قدیمی این شهر تراکمه است که روستایی از توابع گله‌دار در لارستان بوده‌است. طبق لغت نامه دهخدا و سفر ایشان ، لامرد از تراکمه و خطیمی (خطیبی)که به صورت دهی از دهستان تراکمه یاد شده است تشکیل شده بود که خطیمی از میدان کنونی شهر لامرد شروع و بخش های بزرگی چون حسین آباد کنونی از شرق و از غرب تا بیت العباس کنونی وسعت داشته.اما اکثر روستاها وشهرهای اطراف آن را با نام تراکمه می شناسند.

محصولات کشاورزی
محصولات کشاورزی خطیمی طبق مستندات لغتنامه دهخدا ، عمدتا تنباکو بوده که بصورت وسیع کشت می شده است. باغات خرما و کشت گندم از محصولات اصلی منطقه لامرد بوده که کشت آنها همچنان در اطراف شهر ادامه دارد.

خاندان ها
طبق سفر دهخدا و مستندات موجود در لغاتنامه ، بزرگترین خاندان لامرد قدیم ، خاندان شکوهی است که در خطیمی قدیم زندگی می‌کردند . که طی ازدواج های صورت گرفته با کوچ نشینانی چون خسروی ها و محمدی ها بخش وسیعی از زمین های خطیمی قدیم را به آنان داده ( طبق مستندات دهخدا دلیل این امر ، بی ارزش بودن زمین در آن زمان بوده است ) که شامل حسین آباد کنونی ، دهنو خطیمی ، بخش مرکزی لامرد و بخش هایی از بیت العباس کنونی است.

معادن
کوه‌های اطراف لامرد که به نام کوه‌های تابناک (سَرکوه)، شانُل، هما (هُوا) و وراوی شناخته می‌شوند حاوی منابع بزرگی از گاز شیرین هستند که سابقه اکتشاف آن‌ها به دهه‌? پنجاه خورشیدی می‌رسد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica