شهر گراش

همه شهرهای استان فارس

شهر گراش

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
گراش
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

گِراش شهری است از توابع شهرستان لارستان در جنوب استان فارس و در فاصله 355 کیلومتری از شیراز و 15 کیلومتری لار قرار دارد. احتمال داده می‌شود نام آن از گبراش به جراش و سپس به گراش تغییر یافته‌است. جمعیت بخش گراش در حدود 39,791 نفر است.

آثار تاریخی گراش
برکه کل گراش
کاروانسرای برمیر گراش
دژ گراش یا کلات
برکه چهارطاق
برکه کده بان
برکه اسدالله
برکه حاج ابوالحسن
مجموعه هفت برکه
سد تنگ آب
چاه گل اوی
مسجد آخوند
مسجد جمعه
در بخش جنوب غربی شهر در تنگه‌ای به نام تنگاب (تنگاو)در کوه سیاه (کوسیاه) سدی به نام همین تنگه از سنگ و ساروج ساخته شده‌است که بنابر نوشته‌های آقای دکتر احمد اقتداری (استاد پیشین دانشگاه تهران) دیرینگی آن به دوره ساسانیان برمیگردد. دو اثر باستانی دیگر:

برکه کل
این بنای تاریخی و با شکوه در شهر گراش قرار دارد و بزرگ‌ترین آب انبار برکه ایران است قدمت این آب انبار به حدود 300 سال پیش و زمان حکومت صفویان می‌رسد سقف این آب انبار در زمین‌لرزه سال 1331 منطقه لارستان به طور کامل فروریخته متاسفانه کتیبه یا نوشته‌ای درباره آن به دست نیامده‌است این بنا که برای مصارف کشاورزی و آب آشامیدنی مردم ساخته شده هنوز کاربرد دارد.

دژ گراش
دژ تاریخی گراش که کلات هم نامیده می‌شود مربوط به عصر شاه زندو و پیش از آن است امیر محی‌الدین از طرف سید عفیف الدین شاه زندو مامور فتح این قلعه شده با دلاوری بر آن چیرگی می‌یابد این دژ تاریخی در ادوار مختلف مرکز حکومت بود و در این اواخر در درگیری نیروهای رضاشاه پهلوی با زادان خان گراشی بناهای آن به وسیله هواپیما بمباران شده آثارش از بین می‌رود.

اماکن مذهبی گراش
مسجد : در گراش مسجدهای زیادی وجود دارد که اسامی آنها بصورت زیر می‌باشد.
مسجد جامع - مسجد امام‌زین‌العابدین(ع) - مسجد آخوند - مسجد صاحب الزمان - مسجد سیدالشهدا - مسجد امام حسن

حسینیه : در گراش حسینیه‌های زیادی وجود دارد که در ماههای رمضان و محرم عزاداران حسینی به این دو مکان آمده و در سوگ مولایشان عزاداری می‌کنند.
حسینیه اعظم - حسینیه سنگ آوی - حسینیه ولیعصر(برق روز) - حسینیه حضرت اباالفضل عباس(ع) - حسینیه فاطمیه(س)

امامزاده
بقعه شیخ عبدالله - امام‌زاده چاه‌گلابی - امام‌زاده سبزپوش

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica