شهر قیر

همه شهرهای استان فارس

شهر قیر

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
قیر
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

قیر شهری است در استان فارس در جنوب ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان قیر و کارزین قرار گرفته است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1385، برابر با 17,429 نفر بوده است.

پیشینه
شهرستان قیر سابقه‌ای نسبتاً کهن دارد و مورخین و سیاحانی همچون ابن حوقل بغدادی، اصطخری، ابن بلخی، مستوفی و ... بدین شهرستان اشاراتی داشته اند و در فارسنامه ناصری این شهرستان مهد و خاستگاه دانشمندان و فرهیختگانی همچون شیخ ابوطاهر مجد الدین محمدبن یعقوب کارزینی معروف به فیروزآبادی صاحب قاموس شریف و ... قلمداد گردیده است.(قلعه‌های به جامانده از زمان ساسانیان نشان دهنده قدمت این شهر است.(قلعه شاپریون(=پرگون) و قلعه گبری)

آثار و جاذبه‌های تاریخی و دیدیی شهر

نقش رستم:در سه کیلومتری شهر قیر در بین گردنه گلومشک و گردنه سم دلدل در جاده قیر-فیروزآباد نقش برجسته یک سرباز پارتی باتیروکمان کشیده وتیردان و کلاه‌خود مربوط به دوران پارتی در صفحه‌ای به طول ۲۴۰ cm وعرض ۱۷۰cm برروی قطعه سنگی به شکل مکعب که هرجانب آن حدود ۴ متر است حکاکی شده‌است که توسط اداره باستانشناسی به شماره ۹۳۹ به ثبت رسیده‌است وقدمت آن به بیش ازدوهزارسال می‌رسدودرمنطقه به نقش رستم معروف است ودرقدیم به آن قدمگاه می‌گفته‌اند.

قلعه پرگان:مرحوم علامه دهخدا درمورد این قلعه چنین آورده‌است مردم منطقه به آن قلعه پرگون یا پریون یا پریان نیز می‌گویند. این قلعه دردوکیلومتری شهر قیراست وهم اکنون به صورت تپه‌ای ازدور درمیانه دشت نمایان است. باوقوع زلزله ۱۳۵۱ ه. ش تعدادی ازبرجکهای داخل قلعه که هنوز پابرجا بود ویران شد.

قلعه گبری:در فاصله ۵۵۰متری شهر قیر، دردامنه کوه مشرف به شهر، قلعه‌ای که به احتمال قوی قدمت آن به قبل ازاسلام ومربوط به دوران ساسانیان است.

مسجد بلال:درشرق قیرقدیم وفاصله ۵۰۰متری غرب قلعه پرگان مخروبه‌ای است که به مسجدبلال معروف است. نقل می‌کنندکه فردی به نام بلال قبل اززلزله ۱۳۵۱ ه. ش هرروز درآن اذان می‌گفته ودارای شبستان ومحراب بوده‌است.

آداب و رسوم

فرهنگ و ادب

شهر قیر بواسطه هنر و ادب پروری آن امروزه دارای انجمنهای ادبی و هنری، ادبا، هنرمندان و نویسندگان زیادی است.

از شعرا و ادبای معاصر شهرستان، صاحب کتاب و اعضای اولیه و اصلی هیئت موسسین انجمن ادبی «کانون شاعران ونویسندگان فروغ» که نقش بسزایی در اولین گردهمایی‌ها، ایجادهسته تشکلهای ادبی و پیوند زدن شعر و ادبیات منطقه به سطح کشور داشته‌اند می‌توان به: جابر ترمک، عبدالمطلب خاکساری قیری، احمدکاظمیان، سید عیسی رضوی، هدایت الله باقری، روح‌الله محمدی قیری و محمد داود عسکری و سجاد حیدری اشاره نمود.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica