شهر فراشبند

همه شهرهای استان فارس

شهر فراشبند

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
فراشبند
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهرستان فراشبند یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر فراشبند است. این شهرستان دارای منابع گاز طبیعی است. دراین شهرستان بقایای ۱۰ آتشکدهٔ زرتشتی وجود دارد.

اقتصاد این شهرستان بر زراعت، باغداری و قالی‌بافی است. باغات این شهرستان نخلستان است.

فراشبند در جنگ اسلام و ایران

پس از ظهور اسلام و گسترش به کشورهای جهان در زمان خلیفه دوم سپاه اسلام به فرماندهی عثمان ابن ابی‌العاص برای گسترش اسلام در ایران اقدام به حمله به فارس که مقر حکومت ساسانیان بوده‌است می‌کند، یکی از ایالات فارس، فراشبند بوده که در مراحل اولیه بدانجا هجوم آورده می‌شود و در جنگ سختی که بین نیروهای اسلام با سپاهیان یزدگرد، پادشاه ایران در صحرای فراشبند صورت می‌گیرد سپاهیان ایران شکست خورده و مردم آبادیهای فراشبند به دین اسلام مشرف می‌شوند..

فراشبند در جنگ دلیران تنگستان

در جنگی که بین نیروهای انگلیسی که وارد جنوب ایران شده بودند و بزرگان خان‌های دشتی، تنگستان و دشتستان از جمله رئیس‌علی‌خان، شیخ حسین‌خان چاه‌کوتاهی و فرزندان ایشان (عبدالرسول‌خان و رسول‌خان) و زایرخضرخان اهرمی اتفاق می‌افتد و عده‌ای نیز از فراشبند از جمله خاندان بزرگ عالیشوندی و کل‌بهرام کشاورز و پسرش حاج شیرعلی و عشایر قشقایی به کمک آنها می‌روند که با توجه به کثرت آنها از ذکر نام شرکت‌کنندگان فراشبندی در جنگ تنگستان خودداری می‌گردد..

جاذبه های گردشگری شهرستان فراشبند:


جاذبه های مذهبی

امامزاده شهید (ع)

بقعه امامزاده شهید (ع) در فاصل 35 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند به طرف عسلویه قرار دارد. امامزاده شهید (ع) در بین مردم منطقه از قداست و احترام خاصی برخوردار است. مقبر وی دارای دو گلدسته و گنبدی مخروطی شکل می­باشد که با تزئینات کاشی معرق و نام خداوند مزین شده است. باغهای میوه و نخلستانهای اطراف در این منطقه تفرجگاهی زیبا را ایجاد کرده است.

 


جاذبه های تاریخی

چهار طاقی نقاره­خانه

این بنا در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند، در مسیر راه امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای اصلی آتشکده از لاشه سنگ وملات گچ و ساروج ساخته شده است. در پایین و اطراف چهارطاقی بقایای اتاق­هایی با سقف هلالی دیده می­شود.

 

گنبد و مجموعه تپه­ها

این مجموعه که دارای مساحت نسبتا وسیعی است، در فاصل 15 کیلومتری شمال فراشبند به طرف کازرون و در طرف راست جاده، قرار گرفته و شامل بقایای سه بنای سنگی، گچی و ساروجی از دوره ساسانی است. بنای اصلی در برگیرند یک چهارطاقی است که در طرف غربی آن دو اتاق قرار دارد و نیز در ضلع شمالی و خارج آن بقایای یک اتاق بزرگ مشاهده می­شود.

چهارطاقی رهنی

این بنا در فاصل 10 کیلومتری جنوب شرقی و در مسیر راه فراشبند به امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای این چهار طاقی متعلق به دور ساسانیان ومصالح بکار رفته در آن سنگ، گچ و ساروج می­باشد.

قبرستان قدیمی

این مجموعه در فاصل 45 کیلومتری شمال فراشبند و در طرف راست جاده فراشبند به کازرون قرار دارد. این قبرستان قدیمی فاقد هر گونه سنگ قبر یا نوشته می­باشد.

در وسط این مجموعه یک پایه به ارتفاع حدود 5 متر از جنس لاشه سنگ، گچ و ساروج قرار دارد که شبیه به پایه چهار طاقی می­باشد.

از دیگر آثار شهرستان فراشبند می­توان به امامزاده محمد (ع)، تفرجگاه خوشاب، قلات زرگران، آسیاب­بادی و حمام قدیمی فراشبند اشاره کرد.

 

حمام کهنه فراشبند

این حمام قدیمی که در جوار مسجد ابولفضل علیه السلام(حاج عوضی سابق)قرار داشت بدون شک همان حمام مورد ذکر در کتاب مرآه البلدان است که میرزا حسن خان اعتماد السلطنه از آن نام برده است. بنای مزبور که جهت گرم نگه داشتن درون آن،در عمق 6 متری زمین ساخته شده بود،شامل بخش های مختلفی نظیر یک تالار انتظار،چهار رختکن،دو استخر آب سرد و گرم و یک تالار بزرگ جهت شستشو بود. معماران این حمام در ساختن دیوار و طاق های آن از سنگ لاشه و ساروج برای گنبدهای آن از سنگ و گچ استفاده کرده و آن را به طرزی جالب و ماهرانه ساخته بودند. سرانجام این بنا که تا چندین سال پیش نیز برقزار بود،به وسیله افراد محلی تخریب و جز مسجد جنب آن شد.ولی آنچه مایه خوشبختی است اینکه نیمی از دیوار آن به انضمام استخرها و کاشی های الوانکف آن هنوز باقی و در زیر زمین مدفون است و امیدواریم روزی با خاکبرداری مجدد ظاهر گردد.

حمام مائینک

این حمام ،در محلی با همین نام و در مسیر راه فراشبند به خوشاب واقع است و اهالی آن را منصوب به سلطان محمدخان ایلخانی(1309-1284ه.ق) می دانند. بنای مزبور شامل 2 بخش زنانه و مردانه بوده که برای ورود به هر قسمت باید دهلیزی مخصوص را پیمود و سپس وارد تالار بزرگ "رختکن" شد. درون تالار مذکور با مجموعه ای از طاق ها و طاقنماها روبرو خواهیم شد که بر ستون هایی قطور و مستطیل استوار و فاقد هرگونه گچبری و تزئینات معماری است ولی رعایت بعضی اصول مهندسی در آن،منظره ای بدیع و دلنواز به آن بخشیده است. حمام به طور کلی به صورت مربع مستطیل و نیمی از بدنه آن را در زمین ساخته اند تا مانند دیگر حمام های منطقه با کمترین هزینه سوخت گرم نگه داشته شود.مواد دیوار و گنبدهای آن از سنگ لاشه و بادبر،ملاط ساروج و گچ است . بنای مزبور که هم اکنون به عنوان آغل احشام استفاده می شود،در چند نوبت و ادوار مختلف تعمیر و بازسازی شده است.

 

حمام نوجین

این حمام ویران در حوالی تل باستانی نوجین موسوم به "تل گپ" و همچنین در حوالی امامزاده نظام الدین قرار دارد.بنای آن به صورت مربع مستطیل و با طول 20 و عرض 10 متر است.سقف آن به وسیله 10 گنبد به هم پیوسته که در امتداد همدیگر قرار دارند پوشیده شده است.ارتفاع هر یک از گنبدهای مزبور تا سطح زمین حدود 3 متر است.

آداب و رسوم

مذهب شیعه

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica