شهر صفا شهر

همه شهرهای استان فارس

شهر صفا شهر

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
صفا شهر
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

صفاشهر شهری است در بخش مرکزی شهرستان خرم‌بید استان فارس در جنوب ایران.
صفاشهر در فاصله 185 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد و دارای آب و هوای سرد و خشک است. نام قدیم این شهر دهبید است که در واقع از دو بخش جدا گانه دهبید و خرمی تشکیل شده بوده در اطراف صفاشهر روستاهای دیگری نیز قرار دارد از جمله قاضیان-بنگشت-مشکان-دنیچه خیر-چمیان(شهیدآباد)و...

علت این نامگذاری این منطقه به شهر دهبید نیز نظرات مختلفی وجود دارد که بارزترین آن وجود درختان بید زیاد در این منطقه می‌باشد و در برخی سفر نامه‌های اروپایی نیز به این موضوع اشاره شده‌است. ارتفاع شعر صفاشهر از سطح دریا حدود 2324 متر می‌باشد که خود دلیلی است بر خوش آب و هوا بودن و البته سرد بودن هوای آن. کما اینکه به علت وجود همین ارتفاع زیاد و در نتیجه آسمان صاف و شفاف آن گروه نجوم آماتوری قدرتمند و فعالی با نام سیمرغ در این شهر فعالیت می‌کند.

علت این نامگذاری قدیم این منطقه به خرمی را به خاطر وجود دره حاصلخیزی دانسته‌اند که در قدیم محل خوش آب و هوایی برای ایلات قشقایی برای ییلاق تابستانه آنها به شمار می‌آمده‌است. نظر دیگری نیز برای علت این نامگذاری وجود دارد که می‌گویند منطقه امازاده شهدا(جایی نزدیک خرمی) پیش از این و در دوران هخامنشی به خاطر هوای سرد به عنوان اقامتگاه تابستانی کورش کبیر بوده و چون آب زیاد و زیبایی در دور آن بنا می‌گردیده آن محل را فره آب نام نهادند که به مرور زمان و تغییرات گویش به فره -فرهی و اکنون خرمی مبدل شده‌است. زبان نخست مردم در دهبید فارسی می باشد. این شهر دارای یک اثرِ باستانی است که ان را "تل خاکی" مینماند. در این شهر همچین یک کاروانسرا هست که تا حدود 25 سال پیش به عنوان " مدرسه پسر انه جامی و دخترانه عفیف بود. متاسفانه از این اثرِ باستانی که قدمت ان به صفویه میرسد خوب نگهداری نشده است جمعیت این شهر نفر می باشد که 10863 نفر بین سالهای 1375 تا 1385 به این شهر مهاجرت کرده اند. که بیشتر انان برای کار به این شهر مهاجرت کرده اند.

آداب و رسوم

زبان

زبان نخست مردم صفاشهر فارسی است. و نیمه‌ای از آنها ترکی نیز صحبت می‌کنند.

مذهب

مردم صفاشهر همگی مسلمان شیعه هستند، در گذشته درصدی از مردم دردهبید از آئین بهایی بودند، که پس از انقلاب ۱۳۵۷ مجبور شدند از این شهر نقل مکان دهند و به شهرهای بزرگتر بروند. عده‌ای از آنها هم دین خود را عوض کرده و مسلمان شدند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica