شهر پیر

همه شهرهای استان فارس

شهر پیر

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
پیر
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهر پیر یا شهرپیر یکی از شهرهای جنوبی ایران واقع در استان فارس است.
شهر پیر مرکز بخش ایزدخواست از توابع شهرستان نوپای زرین‌دشت استان فارس می‌باشد. در این بخش در سال 1382 خورشیدی زلزله‌ای رخ داد که بسیاری از خانه‌ها و مساکن آن را ویران کرد. مردم این شهر بیشتر به کارهای کشاورزی و دامداری مشغول هستند و از دیرباز بسیاری جهت کسب و پیشه خود به خارج از کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس سفر می‌کرده اند. خصوصا کشور امارات متحده مورد توجه آنها بوده است. مناطق اطراف شهر بیابانی است و در جنوب شهر دریاچه فصلی به نام گِل واقع شده است و دشت برخون شرق آن را فرا گرفته که منطقه‌ای برای کشاورزی و دامداری است خصوصا سالهای اخیر گاوداری بزرگی در شرقی ترین نقطه آن تاسیس شده است و آب انبارهای زیبا و قدیمی فراوانی در نقاط مختلف دشت برخون قرار دارد که زیباترین آن سه برکه است که در کنار رودخانه روبن قرار دارد. شمال آن را کوه فرا گرفته که از دنباله‌های رشته کوه زاگرس است. قله ماما چنگ از بلند ترین قله‌ها و بام این شهر است. یک خیابان اصلی با نام امام خمینی شرق و غرب این شهر کم عرض و طولانی را که به صورت خطی است به هم وصل می‌کند. بعد از زلزله سال 82 در غرب شهر شهرک ایثار بنا شد و جمعیت فراوانی را در خود جای داد که در شرق آن یک پارک جنگلی قرار دارد.

این منطقه به صورت یک دشت گسترده بوده و از اطراف به کوههایی کم ارتفاع منتهی می‌شود. اکثر مردم آن دامدار و کشاورز و همچنین شاغل در کشورهای عربی خلیج فارس هستند. هوای این بخش مانند مردم آن گرم بوده و در تابستان به 38 درجه سانتیگراد می‌رسد. کشاورزی این بخش به صورت دیم و فقط در سالهای با بارندگی مناسب امکان پذیر می‌شود. این بخش در جهت غربی شرقی کشیده شده و شیب عمومی آن به سمت جنوب است. گسل فعال شهر پیر از شمال آن عبور می‌کند. این شهر در حال حاضر دارای 16هزار نفر جمعیت است که تمامی انها فارس اصیل هستند امروزه این شهر با به وجود امدن راه اصلی بندر عباس شیراز از انزوا خارج میشود و جزو مسیرهای اصلی استان واقع میشود از نظر مهمان نوازی مردم این ناحیه نیز مثل اکثر جنوبی ها خون گرم هستند.از روستاهای این بخش می‌توان به مزایجان درهشور گلکویه دهنو پنچاه بن دشت نام برد. از اثار دیدنی در شهر می‌توان به دریاچه فصلی شهرپر اشاره کرد.که در ایام نوروز پذیرای انبوه از افراد این منطقه است .از اثار دیگر می‌توان به حمامک قدیمی که واقع در خیابان اصلی این شهر است نام برد که متاسفانه متاسفانه این بنا در حال تخریب است.از اثار دیگر قلعه مزایجان برکه سفیدقلعه بیات شهر پیر که از قدمت ان هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

آداب و رسوم

از نظر مهمان نوازی مردم این ناحیه نیز مثل اکثر جنوبی‌ها خون گرم هستند.از روستاهای این بخش می‌توان به مزایجان، درهشور، گلکویه، دهنو، پنچاه، بن دشت نام برد. از آثار دیدنی در شهر می‌توان به دریاچه فصلی شهرپر اشاره کرد. که در ایام نوروز پذیرای انبوه افراد این منطقه است .از آثار دیگر می‌توان به حمام قدیمی معروف به حمومک واقع در خیابان اصلی شهر نام برد که متأسفانه این بنا در حال تخریب است.از آثار دیگر قلعه مزایجان ، برکه سفید، قلعه بیات شهرپیر که از قدمت آن هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica