شهر داراب

همه شهرهای استان فارس

شهر داراب

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
داراب
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

داراب یکی از شهرهای استان فارس و مرکز شهرستان داراب است. داراب با قدمتی چندهزارساله در جنوب شرقی استان فارس ایران واقع است. فاصله شهر داراب تا شیراز 240 کیلومتر می‌باشد.

این شهرستان باجمعیتی حدود یکصد و هفتادهزار نفر شامل سه بخش مرکزی، رستاق و فورگ می‌باشد، داراب به شهرستان‌های زرین‌دشت، استهبان، نیریز، فسا لارستان و استان هرمزگان همجواراست. وسعت شهرستان داراب حدود 7,500 کیلومتر مربع و ارتفاع آن ازسطح دریا 1,180 متر می‌باشد.

تاریخچه شهرستان داراب
این منطقه یکی از قدیمی‌ترین مناطق ایران و جهان به شمار می‌رود.

باستان‌شناسی
براساس پژوهش‌های باستان‌شناسی قدمت این منطقه که در گذشته دارابگرد نامیده می‌شده به هزاره پنجم قبل از میلاد(عصرسفال نخودی و مقارن باتمدن سیلک 2 کاشان) می‌رسد. تپه هاوتل‌های باستانی مناطق مادوان و خسویه ازجمله آثار زیستگاه‌های انسانی در دوران ماقبل تاریخ درناحیه دارابگرد می‌باشند. بنای شهرکهن دارابگرد که آثارآن در 7 کیلومتری جنوب شهر کنونی داراب قراردارد، بر اساس شواهد موجود به اوایل عصرهخامنشیان می‌رسد.

ساسانیان
آخرین امیر دارابگرد درعصر اشکانیان پیری نام داشته و پس از وی اردشیر بابکان براین شهر تسلط می‌یابد و سپس با کنترل سراسر ایران امپراتوری ساسانی راتأسیس می‌نماید. از این جهت دارابگرد نخستین مقر حکومتی ساسانیان بوده‌است.

دارابگرد در عصر ساسانیان اهمیت فراوانی داشته‌است و بیشنه آثار تاریخی این شهرستان متعلق به این دوره می‌باشد. ضرابخانه بزرگی نیز در دارابگرد دایر بوده که در دوران اسلامی فعال بوده‌است.

ورود اسلام
این منطقه در سال 23 هجری توسط سپاهیان مسلمان فتح می‌شود و حکومت آن در اختیار سرداران عرب و سپس در کنترل خاندان شبانکاره قرار می‌گیرد. پس از ورود اسلام این شهر تا قرن پنجم هجری قمری، همواره آبادان بوده‌است.

سلجوقیان
در سده پنجم هجری و به دلیل تهاجم گسترده سلجوقیان دچارآسیب و ویرانی می‌شود و اهالی به ناحیه جدیدی در شرق شهر فعلی بنام تنگ رمبه کوچ می‌نمایند و پس از حمله مجدد سلاجقه به ناحیه جدید و تصرف قلعه مستحکم رمبه که با دسیسه سلاجقه صورت گرفت، اهالی به ناچار به محل فعلی داراب عزیمت می‌کنند.

حمله مغولان
شهر فعلی نیز در دوران ایلخانان مغول و تیموریان مورد حمله قرار می‌گیرد و خسارات زیادی می‌بیند.

صفویان و زندیان
اما در عصر صفویه با توجه حکام وقت و قرارگرفتن اراضی این شهر تحت عنوان «اراضی خاصه» رو به آبادانی می‌گذارد و به نوشته منابع تاریخی این دوره یکی از پنج وزیرنشین فارس محسوب می‌شده‌است. این شهر تا دوران زندیه از ولایات مهم فارس بوده‌است.

قاجار
درعصر قاجار شهر داراب به دلیل دارا بودن اراضی وسیع و حاصلخیز مورد توجه حکام ایالتی قرارمی گیرد با استقرار ایلات ترک و عرب در اطراف این شهر به صحنه منازعات و درگیری‌های حکومت و ایلات تبدیل می‌شود و از این رهگذر دچار صدمات جدی می‌گردد و از توسعه و پیشرفت باز می‌ماند.

آب و هوا
شهرستان داراب از نظر آب وهوایی گرمسیری است که بارش در آن بیشتر به صورت باران است و در طول سال از 350 میلیمتر تجاوز نمی‌کند. مردم روستاهای آن کشاورز و مرکبات آن شهره شهرهای دیگر می‌باشد.

مکان‌های گردشگری
در این شهرستان بنای تاریخی دارابگرد مربوط به دوره هخامنشیان واقع است که هر ساله شمار زیادی از آن بازدید می‌کنند. همچنین بقعه دحیه کلبی از اصحاب پیامبراکرم و امامزاده پیرمراد در این شهرستان قرار دارد. از مناطق زیبای طبیعی می‌توان به منطقه رودبال اشاره کرد که در ایام مختلف سال به‌ویژه در فروردین ماه پذیرای جمع کثیری از مردم می‌باشد.

روستاها
شهرستان داراب دارای روستاهای زیادی است که از بین آنها می‌توان به شهنان،تیزاب، نصروان، لایزنگان،جونان که چشمه معروف به گلابی در آنجا واقع است.این شهر یکی از مراکز مهم تولید مرکبات به شمار می رود که روستای کوهجرد،پاسخن،حسن آباد از جمله روستاهای مهم تولید مرکبات به شمار می روند. نیدشهرو ده خیر پایین اشاره کرد.

بزرگان
از بزرگان این شهر می‌توان به آیت الله نسابه اشاره کرد.

ره آوردها

  • میوه دارابی که گونه خاصی از مرکبات است.نام دیگر آن بتابی می باشد .
  • شیرینی سمبوسه که با مغز بادام یاگردو و یا پودر نارگیل و شکر ساخته می شود .
  • شیرینی کماج
  • شیرینی غرابی
  • رب انار تنگ‌طه
  • گلاب
  • دارابیو(انجیر)

اقتصاد

مردم علاوه بر کشت محصولاتی مانند گندم، جو، بنشن و پنبه، به باغداری نیز اشتغال دارند. فراورده‌های باغی آن نیز پرتقال، لیمو، نارنگی، گل محمدی .انگور، انار و خرماست. فرش‌بافی، با طرح کاشان، نیز در داراب رواج دارد. بافت فرش بیشتر در روستای نوایگان انجام می گیرد و اعضای شرکت فرش نیز بیشتر از این روستا می باشند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica