شهر خشت

همه شهرهای استان فارس

شهر خشت

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
خشت
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

خِشت یکی از شهرهای شهرستان کازرون و در 45 کیلومتری جنوب کازرون و در 100 کیلومتری شمال بوشهر واقع شده‌است.

زبان مردم خشت فارسی با لهجه محلی و دین آن‌ها اسلام شیعه‌است.پیشه اصلی اهالی کشاورزی خصوصاً درخت نخل یا خرما است.

دیرینگی خشت حداقل به اوایل دوران اسلامی می‌رسد که از توابع شهر بیشاپور به شمار می‌رفته‌است.

بازمانده‌های شهر قدیمی خشت مجاور خشت کنونی از مکان‌های دیدنی آن است. مهم‌ترین زیارتگاه مردم در این ناحیه امام‌زاده علی است که در روستایی به همین نام و در مجاورت شهر خشت قرار گرفته‌است. در جوار این امامزاده گلزار شهدای خشت واقع شده‌است. از دیگر زیارتگاه‌های اهالی می‌توان به چهارده معصوم در خشت، پیر محی در دهله، شاه علی در ایجانی، امام‌زاده یعقوب، امام‌زاده بی‌بی سکینه و شاهزاده محمد در بناف، شاه نعمت الله در بنکی، امام زاده محمد در ده کهنه، شاهزاده محمد در بورکی پایین، شاهزاده اسماعیل، شاهزاده موسی و بی‌بی ماهرخ در رودک، بی‌بی عروس، شاهزاده محمد ابراهیم، پیر خشو و شاهزاده جعفر در کمارج، امام‌زاده محمد در گوریگاه، شاه نبی‌الله در عمارت، شاه داوود در شاه داوود اشاره نمود.

اشارات تاریخی
مؤلف فارسنامه ناصری (ص 1296) در باره نام‌گذاری منطقه خشت نوشته‌است:«خشت در لغت قسمی از حلوا باشد که آن را در ظرفی ریخته تا یک پارچه و قرص شود و چون خرمای این بلوک را که شیرین تر از حلواست در جلد کرده، یک پارچه شده، حمل اطراف کنند، این بلوک را خشت گفته‌اند».

در نسخه‌ای از کتاب اسناد تاریخی خاندان غفاری که به کوشش کریم اصفهانیان در سلسله انتشارات بنیاد موقوفات افشار منتشر شده‌است یادداشتی به خط ناصرالدین شاه به فرخ‌خان امین‌الدوله در باب گردنکشی طهماسب میرزا مویدالدوله بدین شرح موجود است:
«نوشته مویدالدوله ملاحظه شد. شما همانطور که عرض کردید، به احمدخان بنویسید که... پیش کش او را مویدالدوله رد کند. خشت و کازرون را به شاهزاده وجه‌المصالحه واگذارد و سایر را داشته باشد گویا باعث آسودگی همه باشد، البته بنویس. به شاهزاده هم صریح بنویس برای من الولو درست نکند و گردنکشی نکند. برای کار احمدخان به خدا قسم اگر بقایا را نرساند و قسط امسال را درست نرساند، پوستش را خواهم کند.»

در فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7، در مورد خشت آمده‌است: مرکز دهستان خشت بخش خشت شهرستان کازرون واقع در هفت هزارگزی شمال باختری کنار تخته و خاور کوه تکاب است. این دهکده در جلگه قرار دارد و آب آن از رودخانه شاپور و چشمه تنگ عمو و محصول آن غلات دیمی و خرما و برنج و پنبه و شغل اهالی زراعت و کسب و یک باب دبستان دارد. این دهکده راه فرعی دارد.

میدان نفتی
میدان نفتی خشت و کمارج که در نزدیکی این شهر قرار دارد یک میلیارد و 53 میلیون بشکه نفت درجا دارد و با حفاری نخستین چاه اکتشافی در سال 1371 خورشیدی به طور رسمی در فهرست میدانهای نفتی ایران قرار گرفت. از این میدان نفتی 270 میلیون بشکه نفت استحصال می‌شود که استخراج روزانه 30 هزار بشکه از این میدان نفتی در نظر گرفته شده‌است که پس از انتقال آن بوسیله خطوط لوله 100 کیلومتری به دشت نرگسی در استان بوشهر از آنجا به خطوط انتقال نفت بندر گناوه متصل می‌شود. وسعت میدان نفتی خشت و کمارج 82 کیلومتر مربع اعلام شده‌است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica