شهر خاوران

همه شهرهای استان فارس

شهر خاوران

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
خاوران
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

خاوَران نام شهری در استان فارس در جنوب ایران است. این شهر مرکز بخش خاوران شهرستان سروستان و در در ۱۲۰ کیلومتری شیراز، ۶۰ کیلومتری سروستان و ۶۵ کیلومتری جهرم واقع شده‌است و حدود ۹ کیلومتر با محور اصلی شیراز-جهرم فاصله دارد. تا سال ۱۳۶۱ نام این شهر خانکهدان بوده‌است.

این شهر به دلیل کوهستانی بودن از آب و هوای مطبوعی برخوردار است که موجب شده اکثر درختان سردسیری و گرمسیری در کنار هم رویش یابد. یکی از جاذبه‌های گردشگری آن منطقه، وجود باغ‌های انبوه مرکبات و نخلستان‌ها است که جلوه منحصربه‌فردی به خاوران بخشیده‌است.

خاوران شهری سرسبز است و پیشه بیشتر مردم آن کشاورزی، مرغداری و باغبانی و رانندگی است. این شهر دارای قنات‌هایی است که در واقع منابع اصلی آبیاری باغ‌های این شهر به شمار می‌روند. یکی از مهم‌ترین این قناتها، قنات شیخ‌احمدی است که تبدیل به تفریحگاه ومنطقه نمونه گردشگری شده‌است. از دیگر چشمه سارهای این شهر می‌توان به چشمه مخستان (قنات مخستان، جهرم)، چشمه قم آباد، چشمه منصورآباد، چشمه مجدآباد نیز اشاره کرد.

شهر خاوران در نیمه جنوبی استان فارس در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شیراز و ۶۵ کیلومتری شمال غرب جهرم واقع شده و با حریم استحفاظی شامل:خاوران، جلیل آباد، چرگ ؛آسمانجرد، کته وگلبرنجی می‌باشد. ارتفاع این شهر از سطح در یا ۱۴۰۰ متر می‌باشد و دارای آب و هوایی معتدل که درجه آن حداقل ۵ و حداکثر ۳۵ درجه می‌باشد.

شغل اغلب مردم این شهر کشاورزی و مرغداری و باغبانی است. این شهر دارای قناتهایی است که درواقع منابع اصلی آبیاری باغ‌های این شهر به شمار می‌روند. یکی از مهم‌ترین این قناتها «قنات شیخ احمدی» است که به همت شهرداری تبدیل به یک تفریحگاه خوب و آبرومند شده است. نشریات شکوفه و آدینه خاوران به سردبیری جمشید خاوری از نشریات فعال این شهر هستند.

پیشینه

از مدارک، سنگ نوشته‌ها و نقل قول‌ها اینطوری روایت شده که این شهر دارای سابقه طولانی است و حدود یک هزار سال از قدمت آن تا کنون به تایید رسیده‌است. از آثار تاریخی این منطقه می‌توان امامزاده محمد را نام برد، از آسیاب‌ها و مساجد قدیمی که هنوز به چشم می‌خورد نام برد که نشانگر قدمت طولانی این خطّه می‌باشد. مرقد مبارک امامزاده محمد، در سمت شمالی خاوران، میان نخلستانهای انبوه می‌باشد، که خوشبختانه ساختمان و گنبد آن در چند سال گذشته بازسازی شده‌است.

درباره تغییر نام این محل باید گفت که تغییر نام خانکهدان بعد از پیروزی انقلاب و بنا بر پیشنهاد و امام جمعه خفر و تصویب مقام وزارت کشور صورت پذیرفت و در سال ۶۱ بعد از تأسیس شهرداری با حمایت مردم فداکار و کوشای این خطه به خدمات عمومی زیاد از جمله احداث ساختمان شهرداری، آسفالته نمودن کوچه‌ها –نوسازی خانه‌ها –اقدامات وسیع آب و برق –احداث دو باب مدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه و ۴ باب مدرسه ابتدایی و دو باب دبیرستان دخترانه و پسرانه –افتتاح شعب بانک صادرات –کشاورزی –احداث بهداشت –شهرک جدید کوی المهدی –احداث ساختمان مخابرات –احداث ساختمان ژاندارمری و دوایر راهنمایی و رانندگی –دفتر ازدواج –تأسیس پمپ بنزین –کارخانه سنگ شکن به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نائل گردید. قدمت شهر خاوران آنقدر بسیار است که بخش خفر را گاهی به نام و نشانی شهر خاوران می‌شناسند.

انسانهای اولیه

در اطراف شهر دو غار وجود دارد که باید از نظر سکونت انسانهای اولیه بررسی شود. همچنین کوه گر (که در زبان پهلوی به معنی کوه آتشکده‌است) و چند سنگ قبر که متعلق به دورهٔ صفویه‌است؛ نیازمند تحقیقات بیشتر و نگهداری از آنها در موزهٔ مردم شناسی خاوران می‌باشد. نویسنده و پژوهشگر برتر فارس با اشتباه خواندن زبانشناسی عامیانه که در برابر زبانشاسی علمی قد علم کرده‌است- در مورد معانی صحیح کلمه خانکهدان گفت: «خان» دو معنی عامیانه دارد که یکی به معنی کاروانسرا و دیگری ارباب است اما معنی سوم که علت نامگذاری خانکهدان است خان در پهلوی ساسانی به معنی چشمه‌است بنابراین نام خانکهدان را از چشمه و کوه گرفته‌اند.

آداب و رسوم

قومیت

مردم این شهر از قوم فارس و نژاد آریایی هستند. رنگ پوست آنها سفید و رنگ چشم آنها اکثراً قهوه‌ای و مشکی است. اهالی شهر خاوران مردمی خونگرم، مهمان نواز، سخت کوش، باصفا، صمیمی و مهربان هستند که لهجه به خصوصی ندارند و زبان همه آنها فارسی است.

مذهب

مردم شهر خاوران مسلمان و شیعه ۱۲ امامی هستند و بر اعتقادات مذهبی پایبندی خاصی دارند. مردم در نماز جمعه و جماعات حضور دارند و در صف‌های به هم پیوسته شکر و حمد خدای متعال را به جا می‌آورند. در حال حاضر خاوران دارای ۳ حسینیه،۵ مسجد، و یک مصلای نماز جمعه می‌باشد. تنها زیارتگاه این شهر امامزاده شاهزاده محمد می‌باشد.متاسفانه از روزگاران پیشین با اینکه اعتقادات قوی دینی در این شهر رایج بوده اما فرهنگ شوم و غلط اعتیاد به مواد مخدر در این شهر رواج بسیاری دارد و اکثر مردم این شهر به مواد مخدر روی می آورند .

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica