شهر بوانات

همه شهرهای استان فارس

شهر بوانات

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
بوانات
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهر سوریان (Surian) مرکز شهرستان بوانات از شهرستان های استان فارس است. جمعیت این شهر نزدیک به 15000 نفر می‌باشد. تاریخچه سوریان در بخش بندی های کشوری:

1)در سال 1316 بوانات دارای بخشداری شد و از همان هنگام سوریان مرکز بخش بوانات بود.
2)در سال 1343 سوریان دارای شهرداری شد.
3)در سال 1374 بخش بوانات به شهرستان فزونی یافت اینک از دیدگاه رسمی مر کز شهرستان بوانات شهر بوانات نامیده می شود که این دگرگونی نام شهر سوریان به شهر بوانات در همین چند سال گذشته اتفاق افتاده است.

مردمان سوریان
همه مردم این شهر به زبان فارسی سخن می‌گویند و از دیدگاه دسته بندی قومی، فارس هستند.

ریشه نام بوانات

در مورد واژه بوانات دو وجه نام گذاری وجود دارد. یکی بون به معنی بهره‌است که بعدها با ات تازی جمع شده‌است و دیگری به معنی بوان (بهشت) است که به مکان سر سبز دلالت دارد. مرکز این شهرستان شهر بوانات است، بوانات دارای دو بخش مر کزی و سرچهان است.

در لغتنامه دهخدا و فارسنامه ناصری در مورد کلمه بوانات اینچنین داریم حدود و مشخصات آن به قرار زیر است : از شمال به ارتفاعات بیخون گون و سرخ زیتون . از جنوب به ارتفاعات بوانات و مزایجان و باب‌الجوز. در شمال بخش بوانات و سرچهان . و رودخانه ٔ بوانات در وسط آن جاری است . این شهرستان از 43 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل میشود وجمعیت آن در حدود12300 تن است . قراء مهم آن عبارتند از: سوریان ، هرابرجان ، جشنی یان ، مونج ، قاضی آباد شیدان و سروستان . (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8). رجوع به فارسنامه ٔ ناصری و جغرافیای سیاسی کیهان شود.) که نشان از گستردگی آن طی سالیان نه چندان دور دارد. اما نظر به مطابقت به شهر قدیمی بوان (به + وان = شهر دارای بهی) با سوریان (شهر شادی ) دو نامی شدن این شهر تصادفی نبوده است در فرهنگ دهخدا راجع به این شهر گفته شده است که بوان محلی است در حوالی دژسفید فارس (سیمکان) بخوبی معروف به طوری که یکی از جنات اربعه دنیا شمارند ( انجمن آرا- آندراج). بوان شهر کوچک است و غله بوم و میوه روی و هوای معتدل و آب روان دارد (نزهه القلوب ص 122). نام شهری است که در آن مویز و نار فراوان باشد [شرفنامه منیری]. بوان شهری است با جامع و منبر (فارسنامه ابن بلخی ص 125)

جاهای دیدنی

امامزاده بی بی مزایجان دشت شیر مزایجان (بذرافشان)
محمد حنفیه
امامزاده شاه میر حمزه
امامزاده شاهزاده علی اکبر جیان
مسجد جامع سوریان
پل آجری سوریان
چهل چشمه
قنات نیم افراز
امامزاده شاهزاده ابوالقاسم
ابشار بسیار زیبای روستای منج غار و کوه دیدنی کان گوهر که به طول ۴۰۰متر می‌باشد (ایزدی)
از روستاهای زیبای آن میتوان به روستای " بادبر " اشاره کرد. این روستا در 5 کیلومتری دهستان " مزایجان" قرار دارد که بر دامنه کوه ساخته شده است . فضای سرسبز و زیبا و همچنین قرار گیری آن بر سرچشمه رودهای منطقه ، مکان زیبایی را برای گردشگران و اهالی بوانات به وجود آورده است . از جاذبه های تاریخی ،طبیعی این روستا میتوان به "چشمه پیرکدو" ،" قبرستان پیرکدو (قدمت : صفویه)" ،" جنار بادبر" ،"غار نصر "، "چشمه دیوانه" و "آب قرقر" اشاره کرد.
از دیگر جاهای دیدنی بوانات می‌توان امامزاده شاه میرحمزه و تفریح‌گاه محمد حنفیه را نام برد. درباره بنای امامزاده شاه میر حمزه:این بنا از نظر گچ بری، معجر، درهای خاتم، منبتکاری، اسلوب معماری طاق و گنبد در ردیف ۳۰۵ ثبت آثار تاریخی شده‌است. این امامزاده از فرزندان موسی کاظم است که با گروه زیادی به ایران آمد. ورود این کاروان به ایران مصادف با کشته شدن رضا و پیگرد آنان از طرف حاکمان شد که اولین برخورد آنهادر خانه زنیان فارس بود و از آنجا بنی هاشم به اطراف پراکنده شده و هر کس برای حفظ جان خویش راه دیاری را در پیش گرفت. همزه و خواهرش در محلی به نام دهکده بزم که اکنون در ۲۲ کیلومتری سوریان] قرار دارد به قتل رسیده و مقبره آنها به فاصله دویست متر از یکدیگر قرار گرفته‌است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica