شهر ایج

همه شهرهای استان فارس

شهر ایج

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
ایج
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

ایج، شهری زیبا در جنوب شرقی استان فارس می‌باشد، فاصله این شهر تا شیراز ۲۱۰ کیلومتر است.
نزدیک ترین شهرستان‌ها به ایج، استهبان و نیریز نام دارند.

نام این شهر در اصل ایگ بوده‌است که در فارسی باستان معادل قلعه و بارو می‌باشد. علامه دهخدا در خصوص ایگ به نقل از فارسنامه ناصری آورده‌است:

... ایجدر اصل ایگ بود بعد از تصرف اعراب او را ایج گفتند. درقدیم شهری معتبر بود و چندین صد سال پای تخت ملوک شبان کاره بود. میانهٔ مشرق و جنوب اصطهبانات به مسافت چهار فرسنگ است.

از لحاط تاریخ باستان نیز این منطقه دارای پیشینه تمدنی می‌باشد به طوریکه در کاوش‌های باستان شناسی، سرستون‌هایی شبیه به تخت جمشید در حوالی این شهر یافته شده‌است.
در دوران پس از اسلام نیز این منطقه دارای فراز و نشیب‌های فراوان بوده‌است.
ایج پایتخت حکومت محلی شبانکاره بوده‌است به طوریکه هم اکنون قلعه دارالامان مشهور می‌باشد و بقایایی این قلعه تاریخی شامل آب انبارهای مشهور به چهل برکه، دیوارهای سنگی و حوض‌های آب در قسمت شمال این شهر قابل مشاهده‌است.
دکتر جمشید صداقت کیش، استاد تاریخ نگار و پژوهشگر برگزیده کشوری درباره ایج می‌گوید:

کُردان شبانکاره بازماندگان ساسانیان در فارس بوده­اند و ایالت شبانکاره شهرستان­های امروزی استهبان، نی­ریز، داراب از سال ۴۴۸ هجری قمری به مدت ۳۰۸ سال با ۲۹ پادشاه، سلطنت می­کنند و پایتخت آنها شهر ایگ (در مجاورت ایج کنونی استهبان) بوده و آثار باستانی آنها ۴۰ برکه و مسجد سنگی در کوه می­باشد که این برکه­ها از نظر معماری در جهان نمونه ندارند و مسجد سنگی در کوه مانند تاق بیستون در اندازه کوچکتر می­باشد.».

در منابع کهن آمده‌است،
ایج به سبب دژ دارالامان در نزدیکی آن که در ۴۷۰ق به فرمان نظام‌الدین حسن بن ابراهیم از ملوک شبانکاره ساخته شد، به تدریج اهمیت یافت.. این منطقه، طی چندین سده، مرکز حکومت ملوک شبانکاره بوده، و در حوادث تاریخی این دوره به ایج و دژ آن اشاره شده‌است؛ از جمله در ۶۵۸ق که مظفرالدین شبانکاره به قتل رسید و دژ ایج به سپاه مغولی تسلیم شد. همچنین شاه محمود فرزند امیر مبارزالدین (از سلسلة آل مظفر) در ۷۵۶ق، در زمان حکومت ملک اردشیر، واپسین ملوک شبانکاره، ایج و دژ آن را تصرف کرد

مفاخر

'قاضی عضدالدین ایجی

سلمان فارسی: محل تولد سلمان پارسی که یار و یاور پیامبر بود به گفته اکثر تاریخ شناسان در شهر ایج می‌باشد.

شهر ایج بواسطه موقعیت جغرافیایی خود از جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فردی برخوردار است، بطوریکه منابع تاریخی گواهی استوار بر این مدعاست. در منابع کهن آمده‌است، ایج مرکز ناحیة دارابگرد ولایت فارس واقع در بخش معتدل آن بوده، و باغها و محصول میوة آن شهرت داشته‌است و یا در فارسنامه ناصری از اعتدال هوای این منطقه نامبرده شده و فارسنامه ابن البلخی در صفحه ۱۳۱ خود بر معتدل بودن هوای منطقه تاکید دارد.
نظر به آنچه گفته شد جادبه‌های طبیعی و گردشگری ایج به شرح ذیل می‌باشد:

 • باغ گلشن: در شمال شهر ایج باغ‌های مرکبات که در فصول مختلف زیبایی خاصی به این شهر می‌بخشند، وجود دارد که به دلیل بخشیدن طراوت و شادابی به ایج، مجموعه باغ ذکر شده را گلشن می‌نامند.
 • آسیاب گلشن: این آسیاب که توجه بسیاری از مردم منطقه، همچنین سازمان میراث فرهنگی را به خود جلب کرده‌است، به گفته اکثر اهالی و همچنین با استناد به روزنامه جنوب فارس، از آثار باستانی زمان قاجار به شمار می‌رود، لازم به ذکر است این آسیاب همانگونه که از اسمش پیداست، مرتبط با مجموعه باغ گلشن می‌باشد.
 • چشمه بندره: این چشمه در بخش شمالی منطقه واقع شده‌است. کیفیت آب این چشمه بسیار بالا بوده و از دمای مناسبی برخوردار می‌باشد. از آب این چشمه مجموعه باغهایی با محصولات انار، بادام و... بوجود آمده‌است که شهر را بسیار زیبا نموده‌است بطوریکه مسافران و توریست‌ها هنگام ورود به شهر با منظره فرح انگیز و زیبایی روبرو می‌شوند.
 • کوهستان پک: ارتفاعات درب امام زاده را این رشته کوه تشکیل داده‌است، در سال‌های دور با شکار در این منطقه برخورد نمی‌شد، اما بعد از بین رفتن پرندگان بومی و شاید نابودی نسل برخی پرندگان در این منطقه، اعلام شد که شکار در این کوهستان ممنوع می‌باشد.
 • خانه گردشگری "مشهدی مصطفی شهبازی" : از مراکز دیدنی این شهر، خانه گردشگری "مشهدی مصطفی شهبازی" است که از افراد معتمد، خیر و پرهیزکار این شهر بوده‌است و در حال حاضر پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.
 • کوهستان بش
  مسجد سنگی در بن دره (بدره)
  قلعه دارالامان
  چهل برکه
  تخت بهمن
  چشمه بن آب (بنو) کوهستان لایبیر و چشمه زیبای برامی

محصولات کشاورزی

کشاورزی را می‌توان شغل دوم بیشتر مردم شهر ایج دانست.
از محصولات مهم ایج می‌توان به انار، انجیر، بادام و توت اشاره کرد که بیشتر باغ‌های این شهر را در بر می‌گیرد.
البته این محصولات همین جا پایان نمی‌پذیرند و مرکباتی همچون انگور، زردآلو، هندوانه، طالبی، شلیل، گیلاس، گوجه سبز و... شامل آن می‌گردند.
در بخش زمین‌های زراعی نیز محصولاتی مانند ذرت، گندم و جو پرورش پیدا می‌کنند.
در فارسنامه ناصری درباره محصولات باغ‌های ایج آمده‌است: "هوایی در کمال اعتدال دارد که میوه‌های گرمسیری مانند گوجه، نارنج و سردسیری مانند شلیل، گیلاس را به نیکویی می‌پروراند.
انار ایج [نه تنها] از تمام انارهای فارس، بلکه از انارهای ممالک ایران بهتر است.

آداب و رسوم

مراسم ساز ونقاره

در ایج معمولاً مراسم عقدوعروسی توسط ساز و نقار شروع میشود که مورد توجه بسیاری از اهالی این شهر مخصوصا جوانان قرار میگیرد .ازجمله افراد مشهور در نوازاندن ساز میتوان به استاد مرحوم مرتضی آزادی دولت آبادی و فرزند مرحومشان استاد عباس آزادی دولت آبادی،استاد ایوب آزادی دولت آبادی،استاداسفندیار شهباززاده،استاد قوچعلی کریمی،استادمنصور شبان و پسرش رسول واستاد حاجی محمد رنجبر نام برد.

ازجمله افراد مشهور در نوازاندن نقاره میتوان به استاداصغر آزادی دولت آبادی،استاد قاسم آزادی دولت آبادی نام برد.

گفتنی است که مراسم ساز ونقاره در ایج رو به افول رفته و الات موسیقی نظیر ارکستر و ارگ جای آن را در آینده ای نزدیک خواهد گرفت.

زیارتگاهها

امام زاده‌ها و مکان‌های زیارتی زیادی در شهر ایج وجود دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • امام زاده سید اولیا: با گذر از گردنه استهبان و به محض ورود به شهر ایج، به امام زاده سید اولیا می‌رسیم، لازم به ذکر است که شهدای ایج در کنار این امام زاده به خاک سپرده شدند.
 • امام زاده سید نور محمد: سید نور محمد پسر سید اولیا می‌باشد، همچنین گفتنی است که این امام زاده در انتهای باغ‌های بن آب (بنو) قرار دارد.
 • امام زاده اسماعیل: این امام زاده در روستای درب امام زاده در شهر ایج قرار دارد. خالی از لطف نیست که بدانیم به سبب قرار گرفتن چند خانوار در کنار امام زاده، نام روستا را درب امام زاده نهاده‌اند
 • امام زاده سلطان شهباز: امام زاده مذکور، در روستای رودبالِ شهر ایج قرار گرفته‌است و به سبب رودی که از کنار آن می‌گذرد، به منطقه‌ای گردشگری تبدیل شده‌است
مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica