شهر اوَز

همه شهرهای استان فارس

شهر اوَز

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
اوَز
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

اِوَز نام شهری در استان فارس است که در جنوب شرقی شهر شیراز قرار دارد. شهر اوز در 36 کیلومتری غرب شهر لار قرار دارد. این شهر سابقه تاریخی بسیار زیادی دارد به طوری که یکی از شهرهای قدیمی ایران به‌شمار می‌آید. روستاهای متعددی از توابع این شهر می‌باشند. مانند روستای فیشور و روستای محلچه. این روستا از قدیمی ترین روستاهای شهر اوز است که آثار و بناهای تاریخی بسیاری گویای این قدمت و تاریخ می‌باشد.

وضعیت جغرافیایی
از شمال جویم و بخش جویم، از جنوب بخش لامرد، از مغرب شهر خنج، و از سمت مشرق به گراش و لار محدود می‌گردد. جمعیت شهر اوز در حدود 18000 نفر می‌باشد.آب و هوای این شهر به گونه‌ای است که در نیمه اول سال دارای آب و هوای گرم و خشک و در نیمه دیگر سال هوای معتدل و خنکی دارد.

مردم
اغلب مردم شهر اوز برای امرار معاش به کشورهای حوزه خلیج فارس سفر می‌کنند و اغلب به شهر اوز نیز کمکهای مالی می‌کنند، به طوریکه هزینه ساخت اغلب بیمارستان ها، مدارس و سایر اماکن عمومی بوسیله این خیرین تامین گشته است. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کسانی که خارج از کشور امرار معاش می‌کردند به اوز باز گشته و عده‌ای از آنان سرمایه‌های خود را در شهر و دیار خویش به کار گرفتند. مردم اوز و توابع، مسلمان اهل سنت و شافعی مذهب هستند.

موسسات آموزشی
اوز دارای دانشگاه پیام نور قابل توجهی است که در سطح منطقه بی نظیر است و هرساله عده زایادی دانشجو می پذیرد. همچنین سه حوزه علمیه بنام‌های :مدرسه علوم دینی امام شافعی (ره)، مدرسه عالی احمدیه و حوزه علمیه خدیجه کبری (رض)، دررشته‌های شریعت، فقه وحفظ سالانه طلاب زیادی را از سراسر ایران از جمله تهران، تربت جام، کردستان، بلوچستان، خراسان، بوشهر، هرمزگان و گلستان و سایر نقاط می پذیرد.

آب شرب
اوز از دیرباز با مشکل آب شرب روبرو بوده‌است و خشکسالی و زمین‌های شور نیز به این امر دامن زده‌است. آب لوله کشی این شهر در گذشته شور بود و برای شستشو و آبیاری گیاهان مورد استفاده قرارمی‌گرفت، اما در بهمن ماه سال 1386 آب شیرین از سد سلمان فارسی در شبکه لوله کشی این شهر جاری شد.هر چند اوز هنوز هم با مشکل آب روبروست و از آب آب انبارها نیز بی نیاز نگشته‌است زیرا وفور آب شیرین منوط به بارندگی کافی است که بتواند سد سلمان فارسی را پر کند. گفتنی است در گذشته و حال منبع اصلی آب شرب مردم شهر اوز، از آب انبارهای زیادی که در شهر و خارج از شهر وجود دارد تهیه می‌شود که در زبان محلی به آن برکه می‌گویند.

آثار باستانی
از جمله آثار باستانی که در این شهر وجود دارد خانه‌های خشتی بسیار قدیمی با بادگیرهای بزرگ و زیبا است. علاوه بر این به حمام قدیمی این شهر که معروف به حمام شهرداری است و آب انبارهای قدیمی با سبک معماری قدیمی نیز می‌توان اشاره کرد. در 3 کیلومتری اوز در روی کوه قلعه‌ای درست شده، به نام قلعه پرویزه (به زبان محلی:پروده) که در آن آثار زیادی وجود دارد.

محله‌ها
اوز به دو قسمت محله بالا و محله پایین تقسیم شده که محله بالا به منطقه‌ای که رو به سمت بالای شهر می‌گویند و محله پایین را هم به منطقه‌ای که رو به سمت پایین است می‌گویند. هر کدام از محله‌ها به قسمت‌های زیاد دیگری تبدیل شده، ولی در صورتی که بگویید محله بالا همه می‌دانند که شما قسمت بالای شهر را می‌گویید. تمام مردم این شهر باهر توان مالی به طور عادی در سطح شهر پخش شده‌اند و نام بردن بالا و پایین کاری به اعیان نشین و یا غیره ندارد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica