شهر دهق

همه شهرهای استان اصفهان

شهر دهق

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
دهق
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

دهَق یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.این شهر با جمعیت 8066 نفر (برآورد 1383خ.) در مهردشت شهرستان نجف‌آباد قرار دارد.این شهر دارای یک شهر صنعتی است که در 80 کیلومتری شهر اصفهان واقع شده‌است.
آنچه مسلم است از دیر باز زندگی و حرکت در دهق وجود داشته است . غار بافته های متعددی از کوههای اطراف آن به دست آمده است که چون توسط باستان شناسان تاریخ آن مشخص و ثبت نگردیده ، ما هم نمی توانیم به آنها استناد کنیم . اما آثار و علائمی مانند رودخانه ای که هم اکنون از جنوب آن می گذرد ، همچنین باقیمانده از دروازه های متعددی که در دهق و وجود قلعه ، بر روی سنگ نوشته های قبور و آدب و سنن قومی آن مواردی است که ما متقاعد به قمت این شهر می نماید. بر روی سنگ قبرهای گورستان عمومی شهر تاریخی از 12 و یا 143 هجری قمری حک گردیده است ولی بر روی بعضی از اسناد و یا سنگ نوشته های مشابه تاریخ بعد از الف را مشاهده نموده ایم که معنای بعد از هزار است . برای مثال بر روی سنگ قبری تاریخ 299 بعد از الف (ه.ق) را نوشته بودند .
در سمت شمال دهق کوهی است که به نام کوه کافرها لقب گرفته است و مردم آن معتقدند زمانی که اسلام به ایران آمده عده ای از مردم دهق دین اسلام را نپذیرفته اند و پس از سالها زندگانی در کوهستاندها به تدریج از میان رفته یا پایین کوه سرازیر شده  و به اسلام گرویده اند.

تاریخچه تاسیس شهر و توسعه آن

همانگونه که در تاریخ شهری ذکر گردیده ، دهق دارای سابقه تاریخی زیادی است ( بیش از 2000 سال ) ولی بعلت در دست نبودن مدارک کتبی نمی توان در مورد فهرست آن صراحت اظهار نظر نموده و یا یک دید وسیع به اطراف دهق و شاهد قلعه های مخروب و خانه های قدیمی و گورستان عمومی آن همچنین مظهر قنوات و رشته قناتهایی که سالیان سال از ویرانی آنها می گذرد می توان به قدیمی بودن آن پی برد، همانگونه که در جغرافیایی طبیعی اشاره گردید اطراف دهق را رشته کوههایی فرا گرفته است.
در جنوب آن کوه مکه یا کوه امامزاده لافرح قرار دارد که مقبره امامزاده نقی بن موسی بن جعفر قرار گرفته است . در پایین کوه رودخانه ای که هم اکنون مصلی است و به احتمال قریب به یقین این رودخانه دائمی بوده در سمت شمال رودخانه چاهی که امروز در جنوبی ترین منطقه دهق است محلی به نام محله پشته قرار داشته که هم اکنون تعداد از مساکن آن مرمت گشته و دارای سکنه است . این محله را می توان قدیمی ترین محله دهق دانست که بعد از محله پشته در سمت شمال آن محله میانده و در شمال و شمال غربی محله بالاده تشکیل شده است . محله بالاده با مانع فیزیکی مسیل طبیعی که هم اکنون در قلب دهق قرار دارد ، محدود گشته و در سمت شمال مسیل یعنی خارج از دهق آن را تا گورستان عمومی شهر واقع شده است.
از آن پس همانگونه که می دانیم تا در سال 1343 هیچ گونه توسعه ای در اطراف شهر صورت نگرفته و در حقیقت حالا محلات پشته ، میانده و بالاده را در آن زمانی می توان بعنوان هسته مرکزی شهر تلقی نمود . با توجه به افزایش جمعیت در دهق به تدریج زمینهای کشاورزی و باغات سمت شمال مسیل به مسکونی تبدیل شده است و همچنین در سمت جنوب غربی دهق اتفاق مشابهی روی داده و در نهایت بعد از 1359 تفکیکهایی توسط سازمان اراضی شهری در شمال دهق و در دامنه کوه صورت گرفته  و محلات جدید و سازی به این شهر اضافه گردیده است . هم اکنون با موانع فیزیکی و همچنین وجود باغات ، اراضی کشاورزی که پیرامون بافت مسکونی دهق وجود دارد که این شهر با کمبود زمین روبرو است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica