شهر دستگرد

همه شهرهای استان اصفهان

شهر دستگرد

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
دستگرد
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

دَستگِرد یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.دستگرد ،شهری در بخش برخوار در شهرستان برخوار استان اصفهان.این شهر در مشرق شهرستان، در ارتفاع حدود 571،1 متری و در حدود سیزده کیلومتری شمال شهر اصفهان، در کنار راه اصلی اصفهان  ـ دولت‌آباد (مرکز بخش برخوار)، و در دشت بلندی قرار دارد. آب و هوای آن معتدل خشک است. بیشترین دمای آن ْ42 در مرداد، کمترین آن ْ2ر12- در بهمن، و میانگین بارش سالیانۀ آن 6ر121 میلیمتر است .

پیش از 1329ش، آبادی دستگرد، مرکز دهستان برخوار بود و برخوار بخش حومۀ شهرستان اصفهان و تابع استان دهم (اصفهان) بود. در این سال، آبادی دستگرد شهر شد و با تشکیل شهرستان برخوار و میمه در تیر 1368 و بخش برخوار در فروردین 1379، تابع شهرستان و بخش مذکور گردید .

در سرشماری 1375ش، جمعیت شهر 021،14 تن ضبط شده است . اهالی آن شیعۀ دوازده امامی‌اند و به فارسی سخن می‌گویند (فرهنگ جغرافیائی آبادیها، ج 71، ص 117).دستگرد از طریق دو راهیِ حبیب‌آباد، به اردستان و نائین مرتبط می‌شود. بزرگراه اصفهان به شاهین‌شهر و تهران از کنار آن می‌گذرد (مهریار، ج 1، ص 387). فرش‌بافی با طرحهای اصفهانی و نائینی در آن رواج دارد .

شهر دارای زیارتگاهی به نام امامزاده ادهم است .  نام آن به صورتهای دَسْتْجِرْد و دستگردبرخوار هم ضبط شده است . آبادیها و شهرهای بسیاری در استان اصفهان و نیز در استانهای دیگر، از جمله خراسان، به این نام خوانده شده‌اند. جزء گرد/ کرد/ جرد در این اسامی، از «کرت» فارسی باستان، به معنای ساخته و پرداخته، گرفته شده است و دستگرد یعنی شهر ساخته دست. از جمله شهرهای قدیمی با این نام، دستکره‌الملک است .دستگرد در ناحیه قدیمی برخوار قرار داشته است و در دورۀ ناصری از روستاهای بزرگ و معروف بلوک برخوار محسوب می‌شد . جابری انصاری (متوفی 1335ش) آن را قریه‌ای با چهار هزار سکنه ذکر کرده است . در حدود 1330ش ، دستگرد 119،5 تن جمعیت داشت، از تولیداتش غلات و پنبه و پشم و روناس بود و بافت قالی و کیش (نوعی پارچه کتانی) در آن رواج داشت.  علاوه بر دستگرد یاد شده چندین آبادی به نام دستگرد وجود دارد، از جمله دستگرد قَدّاده/ دستجرد غداده، مرکز دهستان ماربین سفلا در شهرستان خمینی‌شهر؛ دستگرد مار، در دهستان بَرَان شمالی در شهرستان اصفهان؛ دستگرد مهرآوران، از آبادیهای دهستان گَرکَن در شهرستان لِنجان؛ آبادی قدیمی دستگرد یا دستجرد خیار، که به علت داشتن مزارع خیار و زود به عمل آمدن این محصول آن را به این نام می‌خواندند، و امروزه از محلات شهر اصفهان به شمار می‌رود . به گفتۀ اصفهانی، دستگرد از روستاهای معروف بلوک جِی بود که خیار خوب اصفهان از مزارع آن تهیه می‌شد و باغهای زردآلو و آلوچه و شلیل و هلو، و انواع انگور آن مشهور بود.
 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica