شهر خورزوق

همه شهرهای استان اصفهان

شهر خورزوق

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
خورزوق
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

خورزوق (تلفظ: khorzough) در مجاورت شهر اصفهان در مرکز ایران و در شهرستان برخوار واقع شده‌است. این شهر در ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با ۱۵۷۲ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد که از ارتفاع اصفهان ۳ متر کمتر است. این شهر در دو کیلومتری شمال اصفهان و تا تهران ۴۱۰ کیلومتر فاصله دارد.این شهر در بخش برخوار شهرستان برخوار قرار دارد و جمعیت آن ۲۰۲۳۷ نفر است.

خورزوق در زبان عامیانه خورزوک گفته می‌شود. در واقع خورزوق معرب خورزوک است. خور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است. (خورزوک یا سرزمین آفتاب). مردم خورزوق به زبان محلی که از زبان‌های ایرانی مرکزی است صحبت می‌کنند. این زبان در شهر گز و چند نقطه دیگر استان هم صحبت می‌شود. مسجد جامع شهر خورزوق حدود هفتصد سال قدمت دارد.

محله‌های این شهر عبارت‌اند از: خورزوق دلیگان اسلام آباد شهرک سیمرغ شهرک ولیعصر آب و هوای این شهر به خاطر کشتزارهای پیرامون آن خنک‌تر از مناطق شهری اصفهان است. این کشتزارها به مرور به مناطق مسکونی و صنعتی تبدیل می‌شوند. سفره قلمکار یکی از مهمترین صنایع دستی است که در محله دلیگان درست می‌شود.

اراضی کشاورزی این منطقه بسیار حاصلخیز است که در گذشته چندین رشته قنات آنها را آبیاری میکرده‌است ولی با خشکسالی‌های اخیر کشاورزی کلاً از رونق افتاده‌است. خوروزق در گذشته قلعه بزرگی داشته که شهررا از دستبرد و تهاجم اشرار و سارقین مصون می‌داشته‌است. خانه‌های مسکونی خشت و گلی که علاوه بر سکونت انبار غله و نگهداری حیوانات نیز بوده‌است. از کوچه‌های باریک سرپوشیده و نهرهای جاری و باغات دیگر اثری نیست به جز خاطرات آنها در گوشه ذهن قدیمی ترها. زبان خورزوکی در بین مسنترها رواج دارد و جوانترها از ان بی بهره‌اند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica