شهر خوانسار

همه شهرهای استان اصفهان

شهر خوانسار

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
خوانسار
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

تاریخچه شهرستان خوانسار به قبل از اسلام می‌رسد وجود آثاری از آتشکده تیر و معبدی بنام هیکل در کوه تیر در حوالی روستای تیدجان و سنگ قبری به خط پهلوی در روستای قودجان دلیلی بر این مدعاست. مدارکی که از سابقه تاریخی خوانسار در دست است تاریخ مهاجرت دسته‌ای از اقوام یهود به خوانسار و سرگذشت آنها است که به زمان سلطنت کوروش کبیر می‌رسد.

این شهرستان دارای یک بخش مرکزی و سه دهستان به نام‌های چشمه سار، کوهسار و پشت کوه و دارای ۱۸ روستا می‌باشد. آب این شهرستان از طریق ۱۷۹ چاه، ۱۵۸ رشته قنات و ۵۹ رشته چشمه با میزان آبدهی ۱۰۵ میلیون مترمکعب، تأمین می‌شود.

مردم خوانسار دارای لهجه خاصی نبوده ولیکن دارای گویش مستقل خوانساری می‌باشند که این گویش ریشه در زبان فارسی قدیم داشته و از قبل از اسلام در این شهرستان رایج بوده است. طبق مطالعات به عمل آمده گویش خوانساری ریشه در زبان پهلوی دارد و در برخی شهرستان‌ها مانند دلیجان و میمه نیز با اندکی تفاوت دیده می‌شود. در کتب تاریخ نقل است شهربانو همسر امام حسین (ع) – دختر یزدگرد سوم- در هنگام اسارت در مجلس عمر خطبه‌ای به زبان و گویش خوانساری ایراد نموده است که این جمله معروف از اوست: اف بر ابرویزبو که نامه پیغمبرش بدرا. (یعنی اف بر خسروپرویز باد که نامه پیغمبر را پاره کرد).

نام خوانسار به صورت‌های کانسار، کانیسار، خنسار، خونسار و در نهایت خوانسار بوده که به معنی چشمه‌سار است. خوان به معنای چشمه و سار پسوند نشان دهنده کثرت است. در گذشته به علت کثرت چشمه‌های موجود در این منطقه این نامگذاری صورت گرفته است خان، خانی و خُن در فارسی به معنی چشمه است.

خوانسار شهری است خوش آب و هوا با ارتفاع ۲۲۵۰ متر بالاتر از سطح دریا و پوشش گیاهی متنوع اعم از گردو و سرو و درختان میوه همچون آلو و سیب و باغات متنوع به همراه تعداد نه چندان زیادی زمین‌های کشاورزی و پوششی از گل‌های لاله سرخ و لاله واژگون که لاله‌های واژگون آن معروف هستند.متوسط بیشترین دمای هوای خوانسار در گرمترین ماه تابستان به ۳۱ درجه سانتی گراد می‌رسد و متوسط دمای شبانه روز در همین ماه بیست و چهار درجه سانتی گراد است. بهار خوانسار با شکوفه زدن درختان، تابستان معتدل و خنک و پاییز نیز با هفت رنگ شدن طبیعت زیبایی خاص خود را دارند. در زمستان سرمای نسبتاً زیاد آن دلنشین و همراه با ریزش انبوه برف است.در فصول سرد سال دمای هوا تا ۲۰ درجه زیر صفر کاهش می‌یابد و در گرمترین روزهای فصل تابستان درجه حرارت به ۳۸ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد و درجه رطوبت نسبی ۲٫۳۲ می‌باشد.

مشاهیر

  • آیت الله العظمی سید محمد تقی خوانساری (مرجع تقلید)
  • آیت الله العظمی سید احمد خوانساری (مرجع تقلید)
  • استاد شیخ حسین انصاریان
  • وزیر امورخارجه دکتر محمدجواد ظریف خوانساری
  • استاد اسماعیل سعادت (متولد ۱۳۰۴)، نویسنده و مترجم ایرانی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مدیر گروه دانشنامهٔ زبان و ادب فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو شورای عالی ویرایش سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز اهل خوانسار است.
  • مهندس علی اکبر میرشـفیعی، آرشیتکت و نقاش، خالق آثاری ارزشمند و ماندگار در زمینه معماری و نقاشیِ آبرنگ در شهرستان خوانسار و تهران، از هنرمندان معاصر خوانسار می‌باشد. از جمله آثار او در شهرستان خوانسار می‌توان به طراحی مجموعه دانشگاه خوانسار، بنای شهرداری، مجموعه ورزشی دارالفنون و شماری دیگر از بناهای اداری، مذهبی، فرهنگی و مسکونی اشاره کرد.
  • استادان آواز آقایان محمودی خوانساری و ادیب خوانساری
  • از شاعران برجستهٔ این دیار می توچان آقایان یوسف بخشی خوانساری و زلالی خوانساری و احمد سهیلی خوانساری و محمد جواد ولای متخلص به افسر الشعرا (شاعر معاصر) و عبدالله کامران (متخلص به صبا -شاعر معاصر) را نام برد.
مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica