شهر خالدآباد

همه شهرهای استان اصفهان

شهر خالدآباد

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
خالدآباد
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

خالدآباد شهری است درشمال استان اصفهان در مرکز ایران. این شهر در بخش امامزاده آقا علی عباس از توابع شهرستان نطنز قرار دارد. جمعیت خالد آباد در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۳۰۸ نفر بوده‌است.

وجود قنات‌های کهنسال که قدمت آن‌ها به دوران امامت حسن عسگری باز می‌گردد و همچنین تپه‌های باستانی مسی و ابوذر که به ثبت ملی رسیده‌اند و بنابر گفته باستان شناسان قدمت آنها بیش از ۶۰۰۰ سال می‌باشد نشان از قدمت دیرینه این شهر و دیار دارد.

شغل اغلب مردم این شهر کشاورزی و دامداری است. از مححصولات معروف این شهر کرفس، انار، خیار و سایر محصولات کشاورزی عبارتند از هویچ، شلغم، پیاز، زردآلو، گوجه سبز، طالبی، گرمک آقاعلی عباسی، خیار چنبر، کدو، هندوانه، گندم، جو، برنج، بلال، کلزا، خرمالو، سیب گلاب، انجیر، انگور، انواع سبزیجات. هرچند تجارت نیز در خالدآباد رونق دارد و مغازه‌های بسیاری در این شهر وجود دارد.شغل اغلب زنان خالدآباد قالی بافی بوده و فرش دستباف شادسر که در بازارهای جهانی شهرت دارد زاییده دستان هنرمند زنان خالدآبادی است.

آنچه خالدآباد را زبانزد خاص وعام کرده این است که خالدآباد میراث دار خون چهل دخترانی است که به یاری امامزادگان واجب التعظیم آقاعلی عباس و شاهزاده محمد شتافتند.نقل است که امام زاده گان توسط حاکم بادافشان به شهادت رسیده است در سفرنامه صفاالسلطنه نایینی این موضوع آمده است و بدن مطهر این امام زادگان روی زمین بود تا اینکه زنان خالدآباد همت کردند و آن را به خاک سپردند

ازمشاهیر خالدآباد می توان به ایرج خواجه امیری خواننده معروف ایران (پدر احسان خواجه امیری)، احسان خواجه امیری، و استاد مهدی خالدی نوازنده معروف ایران اشاره کرد.مهدی خالدی موزیسین شهیر نیز خالدابادی است .اولین معلم منطقه ی امام زاده از توابع شهرستان نطنز که خالدآباد نیز زیر مجموعه ی آن می باشد مرحوم ملا مهدی مدرسی خالدابادی بوده است

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica