شهر حنا

همه شهرهای استان اصفهان

شهر حنا

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
حنا
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

حنا یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است. راه های دسترسی به این بخش از طریق شهر سمیرم و آباده می باشد.طبق پرس و جو و تحقیق از بزرگان و پیرمردان که نقل قول کرده‌اند به واسطه کاشت گیاه حنا و آثار باقی‌مانده از سنگ‌های حناسابی در این منطقه این محل به نام حنا معروف شده‌است و بیشتر اهالی به این قول واقفند اما استاد محمد مهریار در کتاب (فرهنگ جامع نام آبادی‌های کهن اصفهان) می‌گوید در برخی منابع هنا را حنا نوشته‌اند که مأخوذ از حرف (ح) عربی است. حنا بدون تشدید و نون نوعی گیاه رنگی است که برای خضاب به کار می‌رود و در فارسی و عربی استعمال می‌شود و نواحی کشت آن در حوالی کرمان است و نه در سمیرم بنابر این ناحیه هیچ ارتباطی باکشت حنا ندارد هنا یک لغت فارسی است و (هن + نا)- هن در فارسی به به معنای خانه‌است و (هن – خن)به یک معناست و «نا» به معنی آب است و روی هم رفته هنا یعنی جایگاه آب. به نظر می‌رسد نظر دکتر مهریار به این واقعیت نزدیک تر است.

هسته اولیه حنا در نقطه‌ای به نام سهران (صحران) بوده (سحران به معنای جایی است که خاک سرخ دارد) به دلیل حمله وغارت تخریب شده و محل قبلی حدود ۵ کیلومتری محل کنونی بوده‌است که طبق سنگ نوشته‌های خوانده شده از قبرستانهای آنجا مربوط به حدود ۷۰۰ سال پیش می‌باشد. آنجا بعلت هجوم اشرار و نا امنی به دامن کوه و در محل فعلی کوچ می‌کنند و برای حفاظت بیشتر اقدام به ساختن قلعه می‌کنند و در آن زندگی می‌کنند که آثار دو قلعه بزرگ از آن زمان در شهر مشاهده می‌شود. شهر حنا در طول جغرافیای ۵۱ درجه و ۳۴ دقیقه و ۲۷ ثانیه و عرض ۲۱ درجه ۱۱ دقیقه قرار دارد.

دمای شهر در سردترین زمان ۲۳- و در گرمترین ۵/۳۷+ درجه در سال ۱۳۸۴ نشان داده شده است. شهر حنا به ۵ محله تقسیم می‌شد ، ۲ محله ی آن قدیمی به نام‌های محل قلعه گِنده و محل قلعه کهنه که هر دو محل در قسمت شمال رودخانه حنا واقع گردیده‌است سه محله حنا جدید است و نوساز که تقریباً در ۳ دهه اخیر ساخته شده‌است.

شغل مردم حدود ۵۰ درصد کشاورز و دام پرور و حدود ۲۰ درصد صنعت و ساختمان و بقیه شغل خدماتی دارند. صنایع دستی شهر حنا بیشتر قالی بافی می‌باشد که حدود ۲۰۰ دستگاه قالی در شهر فعال است و میزان تولید حدود ۱۴۰۰ متر مربع در سال می‌باشد.

  • حنا در گذر زمان

گفته شده‌است مردم حنا در زمان‌های بسیار دور در حدود ۵ کیلومتری جنوب غربی حنای کنونی که امروزه سهران نامیده می‌شود زندگی می‌کرده‌است که به دلیل هجوم غارتگران و اشرار به آن محل مردم متوالی شده‌اند. بر اثر جنگهایی که در گذشته در حنا اتفاق افتاده‌است علاوه بر غارت و کشت و کشتار و متواری شدن مردم و کشته شدن حداقل ۴ نفر از اهالی، تاریخ اولین حمله به آنها از روی سنگ نوشته‌های قبرستان قدیم در سهران حدود ۳۵۰ سال پیش می‌رسد. مردم حنا بعد از حمله اشرار به مکان‌های مختلف مانند کهگلویه و بویر احمد و مرودشت در استان فارس ساکن شده‌اند که آن گروه که در مرودشت ساکن شده‌اند به عنوان استواری‌ها (حنایی‌ها) مرودشت شهرت یافته‌اند. و عده‌ای دیگر از آنها از سهران به منطقه فعلی حنا در دامنه کوه قلطکی ساکن شده‌اند و شاید علت سکونت آنها در این منطقه موقعیت سوق‌الجیشی و عبور رودخانه از ئسط این آبادی بوده که اقدام به ساختن قلعه‌های این محل شده که اولین قلعه به قلعه بالا شهرت یافت در اوایل تیرماه ۱۳۲۲ که قشون بویر احمدهای سفلی و علیا از گردنه بیژن و گردنه میمند و چال کلاغ راهی منطقه حنا شدند تا از آنجا به اتفاق قشقایی‌ها به سمیرم حمله کنند دوباره حنا مورد هجوم اشرار قرار گرفا و قتل و غارت در آن ادامه پیدا کرد.

با رشد جمعیت و آرام شدن منطقه از وجود غارتگران مردم از محدوده قلعه‌های قدیمی بیرون آمدند و اقدام به ساختن ساختمانهای دیگری در محله‌های قربتی و بزدونی و قلعه نو و... کردند و علاوه بر این ساختن آسیاب‌ها و حمام‌های قدیمی که آثار و بقایای آن هنوز معلوم و مشخص است امکن اسکان بیشتر مردم را در محل فراهم کرد و در حال حاضر ساخت و ساز در جنوب آبادی منجر بوجود آمدن محله گودرزی شده که این ساخت و سازها بیشتر با شیوه جدید و مصالح جدید انجام گرفته و علاوه برآن وجود امکاناتی مانند بانک کشاورزی، جهاد کشاورزی، بانک ملت و شهرداری، کلانتری و بهداری و بسیج و وجود مطب‌های پزشکاه و مراکز آموزشی پسرانه و دخترانه و ازدیاد جمعیت و احداث سد خاکی حنا و رونق کشاورزی مثل کشت علوفه در مزارع شهر حنا و تجربه اهالی در دامداری و استفاده از محصولات کشاورزی مخصوصاً کشت چغندر قند و کاشت و برداشت مرغوبترین نوع گندم و رونق اقتصادی این روستای قدیمی و با سابقه ی حنا را به شهری نو پا تبدیل کرده‌است از مکان‌های تاریخی و مذهبی این شهر امامزاده بی بی ناز بانو (س) در شمال این شهر و قدمگاه حضرت ابوالفضل (ع) در گاوتپه حنا و آثار باستانی قلعه سنگی و تل فرج الله می‌باشد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica