شهر چمگردان

همه شهرهای استان اصفهان

شهر چمگردان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
چمگردان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

چمگردان یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.این شهر با جمعیت 17000 نفر (برآورد 1385خ.) در بخش مرکزی شهرستان لنجان قراردارد. درکنارساحل زاینده رود، جایی در35کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان جلگه گسترده زیبایی است که درآن جا درمیان طبیعت سرسبز، هرسال در ابتدای بهار زندگی دوباره از نو آغاز می‌شود. به درستی معلوم نیست که آغاز حیات بشری در این خطّه ازچه زمانی بوده‌است امّا آنچه هست لفظ «چَم گُردان» فارسی است واحتمال قریب به یقین مربوط به پیش از اسلام.{{در منطقه اصفهان و چهار محال و بختیاری و لرستان وجود مکانها نظامی کاملاً قابل تشخیص است. همانند «چَمگـُرد» (چَمگـُردان امروزی)، «دژگـُرد» (شهرکرد امروزی)، «چـِلگـُرد» (چـِلگـِرد) و «بروگـُرد»(بروجرد امروزی).}}

چَمگُردان درجنوب دشت طبس (محل استقرار کارخانه ذوب آهن) ودرشمال زاینده رود استقرار یافته وزاینده رود ازجنوب آن می‌گذرد. اگر تاریخ چمگردان را ورق بزنیم به نام بـوِه برمی خوریم وآن روستایی بوده درغرب چمگردان کنونی که درزمان آبادی برای خود آب وملک مشخص و قلمرو معیّن داشته‌است و بنابر اقوال محلّی باحمله افغان‌ها در پایان دوره صفوی و به قولی باحمله مغول ویران شده واندک بازماندگان آن به مناطق دیگر کوچیده‌اند.گفته می‌شود که چمگردان، هم‌زمان با «بوه» ایجاد شده وپس از ویرانی بوه با جذب مهاجران آن گسترش یافته‌است. هم اکنون مزارع کشاورزی موجود، عناوینی مثل «صحرای بوه» و«صحرای گُردان» دارند واین، خود، گویای جدایی جغرافیایی این دو آّبادی قدیمی است.

بدون بزرگنمایی، برنج چمگردان مرغوب ترین برنج لنجان است وکشاورزان این دیار درکاشت، داشت و برداشت آن استاد وزنان هنرمندش در پختش ماهر وبا سلیقه‌اند. ترکیب جمعیتی چمگردان را ساکنان بومی ومهاجرانی اغلب بختیاری و اهل استان فارس  تشکیل می‌دهند ولی اکثریت مطلق با بومیان است. شخصیتهای ادبی:شاعر حماسه سرا ، نویسنده و پژوهشگر معاصر زنده یاد تیمسار بهمن کرمی (متخلص به خاک چمگردانی) دیدنی های این شهر از قبیل دریاچه‌های حسین آباد و پارک ساحلی و منظره زیبای شهر و کارخانه ذوب آهن می‌باشد که برای دیدن آن باید از فراز کوه کلاهدان واقع در جنوب شهر چم گردان نظاره گر آن بود.در ضمن قناتهای کمال آباد و قلعه بوه هم از دیدنیهای این شهر می‌باشد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica