شهر بهمن

همه شهرهای استان فارس

شهر بهمن

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
بهمن
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

بَهمَن شهری است در بخش مرکزی شهرستان آباده استان فارس در جنوب ایران. جمعیت آن ۶۹۲۵ نفر است.

این شهر دارای تل‌های سنگی مربوط به روزگار ساسانیان است. دو امامزاده به نام احمد و جعفر نیز در این شهر قرار دارد.

شهر بهمن در میان کوه‌های داخلی زاگرس و ارتفاعات بهمنک کوچک و بزرگ قرار گرفته که تا ارتفاعات تل تبرک و ترسالی ایزدخواست ادامه دارند. هوایش معتدل و نسبت به شهر آباده سردتر است.

ویژگیهای طبیعی

شهر بهمن در دل کوههای داخلی زاگرس و ارتفاعات بهمنک کوچک و بزرگ آرمیده و تا ارتفاعات تل تبرک و ترسالی ایزدخواست ادامه دارد. هوایش معتدل و البته نسبت به آباده سردتر است.

علت شهرتش به بهمن

-در قسمت‌هایی از این شهر کوههایی وجود دارد و در آن کوهها و دامنه‌ها انواع گیاهان دارویی و غیره می‌روید، احتمالاً در ازمنه گذشته گیاه بهمن جزء آنان بوده که مجموع زمین‌های اطراف کوهها و دامنه‌ها را به جهت آن گیاه بهمن می‌گفته‌اند و به مرور زمان این نام به سرزمینها اختصاص یافته‌است. ۲- چغاد و بهمن دو تن از پهلوانانی هستند که فردوسی در شاهنامه نامی از آنان برده و نام چغاد چون به شهر فعلی صغاد اختصاص یافته و این قصبه هم در نزدیکی آن بوده، احتمالاً به قرینه آن اینجا را بهمن قرار داده‌اند. مشهور است که در گذشته بهمن، حسین آباد نام داشته‌است. ولی طبق مدارک موجود حسین آباد قلعه‌ای جداگانه و بهمن هم قلعه‌ای جداگانه بوده‌است. سید عبدالرحیم شریف در کتاب تاریخ و جغرافیای شهرستان آباده حسین آباد را جزء یکی از روستاهاو آبادی‌های مسکونی اطراف صغاد نام می‌برد و می‌نویسد: حسین آباد در شمال بهمن و در باختر عباس آباد قرارگرفته.

آب‌ها

آب زراعتی اهالی بهمن از دو رشته قنات به نامهای کهنه و نو تامین می‌شود که البته قسمتی از رشته قنات نو از داخل محل عبور و به مزارع و باغهای شمالی می‌رسد. آب مشروب از چاه تامین و توسط موتور به منبع و سپس توسط لوله به منازل وارد می‌گردد.

محصولات زراعی شامل: جو، گندم، ذرت، یونجه، چغندر قند، سیب زمینی، شلغم، شادونه، ارزن، پیاز، هویج، و بسیاری سبزیجات دیگر می‌باشد. و همچنین محصولات باغی نیز شامل: انواع انگور، آلو، زردآلو، توت، گردو، بادام، هلو، شفتالو، سیب می‌باشد.

تفرجگاه‌های باصفای این منطقه شامل: سرآسیاب، دولت آباد، عباس آباد، گلیک، سرگز، عیون آباد، لانا، دو گردو، قره قان، چشمه چنار، سنجدگل، شبیت زار، شارباده و تقریباً تمام چشمه‌ها و مناطق سرسبز در سرحدات می‌باشد و دارای تل ۴ سنگی که به قبل از اسلام و بهرام گور وساسانیان و همچنین تفرجگاه شهدای شهر بهمن که به همت شهرداری محترم شهر بهمن شامل دریاچه همراه با قایق سواری می‌باشد اخیراً راه اندازی شده است.

. آستانه مقدس حضرت امامزاده گان احمد و جعفر و مجموعه فرهنگی آن ۲. مساجد : شامل دو مسجداست که یکی مسجد جامع ودیگری مسجد ولیعصر می‌باشد. ۳. حسینیه‌ها: شامل دو حسینیه‌است که یکی حسینیه حضرت ابا عبدالله و دیگری حسینیه حضرت قمر بنی هاشم می‌باشد. ۴. پنج هیات مذهبی که عبارتند از : هیات اباعبدلله، هیات قمر بنی هاشم، هیات علی ابن موسی الرضا، هیات ثارالله و هیات علی اصغر. ۵. نهادها و مراکز فرهنگی که عبارتند از :استادیوم ورزشی، دارالقران جواد الائمه، انجمن میراث فرهنگی، و یک واحد کتابخانه عمومی، خانه فرهنگ، کمیسیون امور بانوان، امورفرهنگی بسیج و پایگاهای مقاومت می‌باشند.

آداب و رسوم

زبان اهالی بهمن فارسی و واه‌های فارسی دری به تلفظ آنها اضافه شده‌است در لهجه عوام در بعضی لغات مانند آخراسم‌ها از «و»و «ک» یعنی «وک» استفاده می‌شود که دربعضی نوشته‌ها به اشتباه با «ک» تحقیر و تغصیر نامبرده شده، دین و مذهب این شهر مسلمان و شیعه اثنی عشری هستند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica