شهر اشکنان

همه شهرهای استان فارس

شهر اشکنان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
اشکنان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

اشکنان یکی از شهرهای قدیمی است که قدمت آن از خود لامرد بیشتر است. در زمانهای گذشته خانهای اشکانی در این شهر حکومت داشته‌اند که قلمرو آنها از گاوبندی تا لامرد و مهر بوده‌است.

وضعیت تاریخی
به استناد به منابع تاریخی موجود قدمت اشکنان به 228 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد و وجه تسمیه آن، منسوب به سلسله پادشاهی اشکانیان می‌باشد.همانگونه که در کتای منتخب التواریخ لارستان آمده‌است «اشکنان قریه‌است از آثارهوشنگ که به جهت اشک اول اولین بار، سلطان اشکانیان بوری ساخته بود و هم اسم آن قریه به نام اشک اول اشکنان خواندی»

موقعیت ووسعت
اشکنان در جنوبیترین نقطه استان فارس در طول جغرافیایی37 درجه و 53 دقیقه وعرض جغرافیایی 27 درجه و 14 دقیقه واقع شده‌است.ارتفاع آن از سطح دریا 363 متر می‌باشد.اشکنان از شمال به بخش بیرم لارستان، ازجنوب به شهرستان بندر لنگه، از شرق به بخش بستک و از غرب به شهر لامرد محدود می‌شود. این منطقه از غرب به شرق به طول 50 کیلومتر و عرض10 کیلومتر و وسعت 500 کیلومترمربع با مساحت 1731 کیلومتر مریع در منتهی الیه جنوبی استان و محصور به کوه نوا در جنوب قرار دارد. دشت اشکنان با رودخانه فصلی مهران که از کوه‌های گله دار سرچشمه می‌گیرد وبه خلیج فارس می‌ریزدتقریبا به دونیمه تقسیم شده‌است.این رودخانه 5 ماه از سال دارای جریان‌های سیلابی است و در کنترل سیلاب تأثیر به سزایی دارد. آب دیگر رودخانه‌های این بخش که مهمترین آنها تنگ خور، تنگ رخت شو، تنگ اهلو، تنگ ماهی و تنگ پاقلات است به این رودخانه می‌ریزد. کوه‌های منطقه محصور به کوه‌های پاقلات لاور در جنوب شرقی، کوه گاوبست با ارتفاع21654 متر در شمال شرقی، کوه بسرو در شمال غربی و کوه نوا در جنوب می‌باشد.

پوشش گیاهی و جانوری :
پوشش گیاهی این منطقه شامل رستنی های مناطق مرتفع و دشت می باشد که عبارتند از :کنار – گز – نخل – کهور – بوته های خارشتر – چمن – آویشن – خاکشیر – انغوزه درختان و درختچه های افرا و گون و بادام کوهی و انجیر کوهی و بنه در ارتفاعات یافت می شود محصولات کشاوزی این ناحیه عمدتاً گندم و جو – ذرت – تنباکو – خرما و صیفی جات می باشد .جانوران بومی منطقه شامل روباه – شغال – یوزپلنگ – سنجاب – خرگوش – جوجه تیغی – کفتار – گرگ و پرندگان شامل تیهو – کبک – هوبره و پرندگان مهاجر از قبیل لک لک و مرغ ماهیخوار و مرغابی می باشند که در فصل زمستان مشاهده می شوند جانورانی مانند آهو ، قوچ – بزکوهی و سایر وحوش در کوهستانهای منطقه به وفور یافت می شده که در دو دهة اخیر بدلیل شکار بی رویه و خشکسالیهای پی در پی در سالهای اخیر بسیار نادر می باشد .
وضعیت کشاورزی  کشاورزی منطقه عمدتاً در دو بخش دیم و آبی از دیرباز در سطح خوبی بوده در گذشته با فعالیت تعدادی قنات خصوصاً 16 رشته قنات در منطقه خشت و رکن آباد این ناحیه از قطبهای فعال کشاورزی محسوب می شده و محصولات آن به سایر مناطق صادر می شده است و اخیراً نیز با توسعه کشت آبی سالانه حدود 000/8تن محصول گندم و مقدار متنابعی تولید خرما دارد اخیراً نخلستانهایی به روش کشت صنعتی در حال شکل گیری است که در آینده نزدیک محصول خرمای منطقه وضعیت بهتری خواهد یافت.

اماکن سیاحتی و زیارتی :  علاوه بر اماکن باستانی مذکور بناهای حسینیه اعظم و مسجد جامع جدید اشکنان که در دهة گذشته ساخته شده از اماکن دیدنی شهر محسوب می شود که از لحاظ معماری در سطحی بالا قرار دارد . اخیراً با تلاش شهرداری فضا سازی این مجموعه به انجام رسیده و بصورت یک مجموعه فرهنگی مذهبی نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید .آرامگاه امام زاده ها در این منطقه خصوصاً امامزاده امیراحمد که از نوادگان امام زین العابدین «ع» می باشد جزو اماکن زیارتی و سیاحتی محسوب می شود .امامزاده امیراحمد بدلیل بهره مندی از مناظر طبیعی و فضای سبز مناسب و چشمه سارها و وجود آب و هوای معتدل و کاروانسرای مناسب از جمله اماکن تفریحی و زیارتی است که در فصل تابستان مورد استقبال عموم مردم قرار می گیرد.  منطقه تنگ خور واقع در جنوب روستاهای خشت و رکن آباد در امتداد جاده هرمزگان شامل نخلستانی بطول 5 کیلومتر با آبگیرها و چشمه های دائمی پذیرای دوستداران طبیعت و مکان مناسبی برای تفریح و شنا در فصول بهار و تابستان می باشد . علاوه بر آن آبگیرهای موجود در حوالی روستای پاقلات نیز بدلیل مناظر طبیعی و وجود چشمه های دائمی از جمله مکانهای دیدنی و تفریحی است . رویهمرفته این منطقه بدلیل وجود هوای معتدل در زمستان در صورت بارش مناسب از طبیعتی زیبا برخوردار است و در این فصل ، کوهستان و دشت سرسبز و پر از گل و سبزه می شود .

آداب و رسوم

ویژگیهای فرهنگی :مراسم دینی مذهبی   یکی از ویژگیهای مذهبی این منطقه برگزاری مراسم تعزیه می باشد . تعزیه خوانی که از جمله مراسم دیرینه و سنتی در اشکنان است از دیرباز در مکانی واقع در ضلع غربی قلعه سفید در ایام سوگواری محرم و صفر برگزار می گردد . این مراسم که در چند نقطه دیگر از شهر و روستاهای منطقه اجرا می شود در اشکنان از جلوه خاصی برخوردار است و با امکانات گسترده و با تدارکات وسیع و به شکلی زیبا انجام می گیرد . لازم به ذکر است که این تئاتر بزرگ مذهبی که هر ساله در دهة اول محرم اجرا می شود کاملاً مردمی است و عموم مردم در برگزاری آن دخیل می باشند .  یکی دیگر از رسوم ارزشمند مذهبی این منطقه مجلس قرآن خوانی در شبهای ماه رمضان است که بصورت مردمی در منازل و گاهی در مساجد و به مدت یکماه برگزار می شود این مجالس شبها تا هنگام سحر برقرار می باشد و عموم مردم جهت بهرمندی از فیوضات معنوی قرآن در آن شرکت می نمایند . در این مجالس پس از ختم قرآن مراسم خاصی را اجرا و به حاضرین شیرینی و گاهی سحری می دهند .  لازم به ذکر است که برپایی مراسم پرشکوه نماز جمعه از سال 1363 در اشکنان آغاز شده و این در حالی است که اشکنان در آن روز روستائی بعنوان مرکز دهستان بوده و می توان گفت اولین و تنها روستائی بوده که شاهد برپائی نماز با شکوه جمعه بوده است و نماز جمعه و امامت آن منشاء خیرات و برکات زیادی در این منطقه بوده است و اکثر کارهای عمرانی و فرهنگی با پیگیری و وساطت و نظارت امام جمعه وقت حجت الاسلام حاج سید رضی حسینی المدنی صورت گرفته که در هدایت و جذب کمکهای مردمی نقش عمده ای داشته است و منشاء خدمات گسترده ای در اشکنان و در سطح منطقه بوده است . وجود این وزنه علمی و سیاسی در اشکنان باعث حضور جدی مردم در همه صحنه های انقلاب خصوصاً دفاع مقدس و آبادانی و عمران منطقه بوده است .)

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica