شهر قائمیه ( چنارشاهیجان)

همه شهرهای استان فارس

شهر قائمیه ( چنارشاهیجان)

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
قائمیه ( چنارشاهیجان)
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

قائمیه (نامی بومی و پیشین:چِنارشاهیجان) شهری در بخش چِنارشاهیجان شهرستان کازرون استان فارس در نیمروز (جنوب)ایران می‌باشد.

قائمیه یا چنارشاهیجان در محور مواصلاتی استانهای فارس ، بوشهر ،کهکیلویه و بویراحمد و خوزستان و تقاطع شهرهای کازرون و شیراز و نورآباد ممسنی واقع شده‌است.

  معرفی شهر قائمیه

  نام پیشین قائمیه "چنارشاهیجان" می‌باشد.

  سایت های رسمی شهر قائمیه

  خبرگزاری کمندی با ادرس:farssite.ir(دارای مجوز از شورای عالی انفورماتیک وزارت فرهنگ و ارشاد/ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد)

  بنکوی کمندی با ادرس:kamandi22.blogfa.com(ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد)

  محلات شهر قائمیه

  محلات چنارشاهیجان عبارت اند از اولاد میرزاعلی ، کوه‌پیرایه ، اردشیری ، محله باسکول(کوهپیرایه بالای جاده) ، ساسانی‌آباد ، بنارمورد ، زنگنه ، شهرک فرهنگیان و شاه صالح.

  مسجد ها

  مسجد های این شهرستان نیز عبارت‌اند از: مسجد امام حسین (ع) در محله اولادمیرزایی، مسجد ابراهیم خلیل الله در محله کوهپرایه، مسجد امام حسین(ع) در محله اردشیری، مسجد امیرالمومنین در محله اولادمیرزایی.مسجدصاحب الزمان درخیابان شهیدهاشمی نژاد

  همچنین نقش برجسته قندیل این شهر مربوط به زمان ساسانیان و در غرب بیشابور کازرون واقع شده است. تنگ ابوالحیات نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و توریستی این شهر می باشد که تراشه عظیم سنگی در این محل هر گردشگری را به وجد می آورد. طبیعت سر سبز و وجود درخت های عظیم بلوط وحشی جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است. در بخش شمال شهر قائمیه درخت بزرگ و تنگه عظیمی به نام تنگه فراغ وجود دارد که پوشیده از گونه های مختلف گیاهی است. این شهر همچنان دارای پارک جنگلی است که منظره فوق العاده آن چشم نواز است.

  اماکن زیارتی

  • امامزاده شاه صالح
  • امام زاده شاه علی
  • مقبره‌ی شهدای گمنام
  آداب و رسوم

  در بخش چنارشاهیجان شغل برخی از مردم کشاورزی است. باغ های مرکبات و انار نیز در این بخش وجود دارد. در برخی از سالهای اخیر، مردم گاه با خشکسالی مواجه شده اند و گاه سرما و یخبندان که تنها در یک شب تمام محصولات کشاورزی و مرکبات را غیرقابل استفاده نموده است. برخی مردم زمین‌های کشاورزی دارند که در آنها محصولات دیم(در اصطلاح محلی "بج") مانند گندم و جو و یا محصولات آبی مانند گوجه‌فرنگی، هندوانه و.... می‌کارند. در برخی روستاهای این بخش معدودی از مردم از طریق دامپروری کسب روزی می کنند. در خیابانهای منتهی به جاده های چنارشاهیجان-شیراز و چنارشاهیجان-نورآباد بازار کوچکی وجود دارد که در آن انواع اجناس و کالاهای مورد نیاز وجود دارد.

  مرتب سازی بر اساس
  معرفی سوغات جدید
  مرتب سازی بر اساس
  معرفی غذای محلی جدید
  در گذر زمان
  معاصر
  مرتب سازی بر اساس
  Yandex.Metrica