شهر آران بیدگل

همه شهرهای استان اصفهان

شهر آران بیدگل

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
آران بیدگل
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا   شهرستان آران و بیدگل از توابع استان اصفهان با وسعت 6051 کیلومتر مریع،در شمالی‎ترین نقطه استان اصفهان واقع است که حدود 90000جمعیت را در خود جای داده است و در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد. این شهرستان که در حاشیه جنوب غربی کویر مرکزی ایران واقع شده از شمال به دریاچه نمک و استانهای سمنان و قم، از مشرق به شهرستان‎های نطنز و اردستان و از جنوب و غرب به شهرستان کاشان محدود می‎شود.  ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دریا 912 متر و در مختصات 51 درجه و 29 دقیقه طول جغرافیایی و 34 درجه و 14 دقیقه عرض جغرافیایی می‎باشد.

به طول کلی شهرستان آران و بیدگل را می توان از نظر خصوصیات عمومی توپوگرافی به سه بخش تقسیم نمود :     
1- بخش شمالی : این بخش از تپه های ماسه ای بهم چسبیده تشکیل گردیده و شیب آن بین 5 تا 40 درصد تغییر در منتهی الیه کویر و در مجاورت نوار بند ریگ قرار دارد.     
2- بخش شمال شرقی و شمال غربی : اختلاف ارتفاع در این بخش که تشکیل شده است از تپه های ماسه ای متفرق به اندازه ها و جهات مختلف کم و شیب عمومی منطقه ملایم است .    
3- بخش جنوبی و مرکزی در این بخش تپه های ماسه ای در منطقه به ویژه در قسمت مرکزی کمتر دیده می شود. این بخش دارای شیب ملایمی می باشد.    
4- منابع طبیعی ( جنلگها ، مراتع ، معادن ) شهرستان آران و بیدگل از نظر منابع طبیعی فقیر می باشد :     پوشش گیاهی منطقه فقیر از نوع طاغ ارتفاع متوسط 4 متر و حداکثر عمق ریشه بین 10 تا 15 متر درمنه آشینیان و حاشیه می باشد.

اسامی "آران"، "آرو"، "آرُ" ، "بیدگل" و "وِیگل" نامهای رسمی و محلی این منطقه است . درباره سبب این دو نامگذاری نظریات متعددی ابراز شده که به برخی از آنها اشاره می شود. کلمه "آران" به معنای جایگاه مقدس ، مکان گرمسیر و ... آمده و اصل آن از "آرین" (نام دیگر قوم آریا یا "ایریا") بوده و "بیدگل" به معنای مکان بی گل یا از کلمه "بی بی گل" یا "ویگل و بی گل" گرفته شده است. همچنین درباره نامگذاری آران چنین آمده است:     "... و آران بن قاسان اکبر بوده است که پدر او قاسان اکبر باشد. بنابر قولی بانی اصل بلد کاشان بوده است و آران مذکور آن قریه را بنا کرد و به اسم خود موسوم ساخت و گویا همان قنات مزرعه آران دشت را هم آران بن قاسان جاری نموده باشد و به اسم خود مسمی کرده باشد، یعنی دشت آران."    
همچنین کلمه بیدگل نام اصلاح شده ویگل که شهر قدیمی در مجاورت شهر هراسکان در شرق آران وبیدگل می باشد روزگاری این شهرپر از گل وبید بوده است. 

 

آداب و رسوم

مردم بومی این شهرستان از نژاد اصلی آریایی اند. مردمی خوش صورت، نیک سیرت ، با استعداد و پرکارند.زبان اهالی آران و بیدگل ، فارسی رایج ولی دارای لهجه های متفاوتی هستند.زبان محلی این منطقه که در اصطلاح به آن زبان « دهی» می گویند از زبانهای پهلوی قدیم است که تا این زمان در سرتاسر شهر ها و بخشهای حاشیه کویر(نطنز، بادرود، زواره و ... ) با اندک تفاوت در لهجه رایج است و با زبانهای دیگر ایرانی چون ترکی ، لری، کردی و مازندرانی وجوه مشابهی دارد.     به طور کلی گویشهای پهنه کاشان ، خواه روستاهای درون کوهساران و خواه آبادیهای گسترده در کویر و دشت آن، هم از لحاظ واژگان و هم از لحاظ دستوری و آوایی اهمیت خاصی دارد. در سالهای اخیر تحقیقات پراکنده ای درباره گویش آران و بیدگل صورت گرفته که مفصل ترین آن در زمینه دستور زبان و فرهنگ واژگان محلی، کتاب « زبان کویر » تالیف عباس علیجان زاده است.     
درباره دین و آیین مردم آران و بیدگل در دورانهای قبل از اسلام خبر و اثری نیست ولی آثار باقیمانده از آتشکده های نیاسر و خرمدشت در اطراف کاشان و گورهای ساخته شده به شیوه آیین زرتشتی که در بعضی نقاط آران بر اثر گودبرداری نمایان گردیده، دلیل این مدعاست که مردم این منطقه قبل از اسلام دارای آیین زرتشتی بوده اند.با طلوع خورشید اسلام و فتح نواحی غرب و مرکز ایران به دست سپاهیان اسلام، شهرهای قم، ری کاشان در زمره اولین مناطق مرکزی بودند که به اسلام گرویدند و از همان قرون اولیه به خاندان رسالت و امامت عشق و علاقه ورزیدند، چون روح اسلام واقعی را نزد آنان یافتند و ازآنها نیز پیروی نمودند.قرار گرفتن آران و بیدگل در میان شهر های ری ، قم و کاشان و ارتباط این دیار با شهر های یاد شده و نیز مهاجرت سادات و علویان از حجاز و عراق به ایران و اقامت در این مرکز و وجود بقاع متبرک و زیارتگاههای آنان در این شهر و ابراز علاقه و ارادتهای خالصانه اهالی، از نشانه های بارز و آشکار گرایش به اسلام محمدی و تشییع علوی و مذهب جعفری بوده است.  

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica