شهر بنارویه

همه شهرهای استان فارس

شهر بنارویه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
بنارویه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

بَنارویه شهری است در بخش بنارویه شهرستان لارستان استان فارس در جنوب ایران. بنارویه در ۱۸ کیلومتری بخش جویم واقع شده‌است و تاسال ۱۳۸۳جزئی از بخش جویم بود ولی از این سال به بعد تبدیل به بخش مستقلی شده‌است.

جمعیت

جمعیت بنارویه حدود ۱۰۰۰۰ تفر است ، درآمد مردم اکثرا از کشاورزی دادوستد و سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد.بخش بنارویه در حال حاضر مستقل بوده و شامل شهر بنارویه و دهستان ده فیش که شامل 6 روستای شرفویه| مارمه| بختیارویه حسن آباد مارمه دهفیش لاغران است میباشد .

آثار باستانی

معروف ترین اثر باستانی بنارویه خندق معروف که با دیوارهایی به ارتفاع ۱۲ متر و با خشت و گل ساخته شده‌است که عمر آن به دوران قبل از اسلام برمی گردد می باشد . از دیگر آثار باستانی بنارویه: شاه نشین نقاره خانه که بربالای کوه شاه نشین که با ارتفاعی درحدود ۲۰۰۰متر ساخته شده‌است ، قلعه اسماعیلیه ، چاه‌های معروف که دربالای کوه حفرشده و معروف به دولو می‌باشند که هنوز هیچ کس از عمق آن اطلاع نیافته است ، و کاروانسرای عباسی که در حال حاضر توسط شهرداری و شورای شهر در دست تعمیر بوده واحتمالاً تبدیل به بازار مرکزی گردد ، را میتوان نام برد.

دین مردم بنارویه اسلام و مذهبشان شیعه جعفری می‌باشد ، زبان مردم این ناحیه اَچُمی یا همان پارسی لارستانی که گویش مردم جنوب فارس و غرب هرمزگان است می‌باشد.

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica