روستای نوجه مهر

همه روستاهای استان آذربایجان شرقی

روستای نوجه مهر

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
نوجه مهر
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای نوجه مهر یکی از روستاهای قدیمی و تاریخی استان آذربایجان شرقی به‌شمار می‌آید. وجود امامزاده‌ای به نام امامزاده سید محمدآقا و یک مسجد قدیمی در روستا نشانگر قدمت و پیشینۀ تاریخی این روستا می‌باشد. سقف اکثر خانه‌های این روستا مسطح است و مصالح عمدۀ به‌کار رفته در بنای خانه‌ها شامل تیرهای چوبی، سنگ، خشت و گل می‌باشد. معماری خانه‌های روستاییان متأثر از شرایط اقلیمی، محیط طبیعی و نحوۀ معیشت و فعالیت آنان شکل گرفته است. 

 

آداب و رسوم

مردم روستای نوجه مهر به زبان آذری سخن می‌گویند. آنان مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. مردم روستای نوجه مهر همانند سایر مردم ایران در اعیاد بزرگ ملی و مذهبی با برگزاری مراسم جشن، به شادی و سرور می‌پردازند. عید نوروز در میان آنان اهمیت فراوانی دارد و همه ساله مردم با برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری، خانه تکانی، پختن انواع شیرینی، رنگ کردن تخم‌مرغ و فراهم کردن لباس نو به استقبال این عید باستانی می‌روند.
همچنین در اعیاد مذهبی مانند عید فطر، عید قربان، مبعث پیامبر اکرم(ص) و سایر اعیاد مذهبی به جشن و سرور می‌پردازند. در ایام سوگواری ماه محرم و سایر ایام عزاداری، در مسجد روستا به عزاداری و برپایی مراسم سینه‌زنی و نوحه‌خوانی می‌پردازند. مراسم عروسی نیز در این روستا به روش سنتی برپا می‌گردد. 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica