روستای کندوان

همه روستاهای استان آذربایجان شرقی

روستای کندوان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
کندوان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

درخصوص تاریخچه روستا گفته می‌شود که ساکنین اولیه روستای صخره‌ای کندوان از روستای حیله‌ور به کندوان مهاجرت کرده‌‌اند.
قدمت روستای کندوان را تا حدود قرن هفتم هجری قمری یا قبل از آن تخمین می‌زنند. از مشخصه‌های قدمت این روستا، خانه‌های حفر شده در دل صخره‌های نسبتاً نرمی است که به کران معروف است.
روستای صخره‌ای کندوان به تنهایی یک مجموعۀ با ارزش تاریخی است که نه تنها واجد ارزش‌های ملی است بلکه به عنوان یک زیستگاه نمونه بشری، واجد ارزش‌ها و اهمیت جهانی است، لذا هر یک از خانه‌های روستایی به عنوان یک اثر تاریخی، اهمیت میراث فرهنگی و گردشگری دارد

آداب و رسوم

آیین‌های مربوط به ایام سوگواری به‌ویژه ماه محرم با عزاداری همراه است و در اعیاد مذهبی و ملی مردم به جشن و سرور می‌پردازند. عید نوروز، عید گرامی و ارزشمند روستاییان است.
عروسی‌های روستاییان با مراسم شادی و نوای موسیقی آذری و آواز عاشیق‌ها همراه است. از دیگر مراسم و آیین‌های رایج روستا می‌توان به مراسم رمه گردانی اشاره کرد که در اولین پنجشنبه پاییز هر سال توسط روستاییان اجرا می‌شود.

 پوشاک و لباس رایج مردم روستای کندوان مشابه لباس مردم دیگر نواحی روستایی پیرامون سهند است. اما زنان روستا از لباس محلی خاصی استفاده می‌کنند که مشتمل بر پیراهنی بلند و شلیته است. این نوع پوشش در سایر روستاهای آذربایجان نیز رایج است. 

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica