روستای خشگناب

همه روستاهای استان آذربایجان شرقی

روستای خشگناب

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
خشگناب
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

خشگناب، در گذشته یکی از روسـتاهای آبـاد مـنطقه بستان‌آباد در آذربـایجان بـود که امـروزه به یکی از روستاهای کـم جمعیت تبدیل شده است. این روستا با قرار داشتن در نزدیکی یکی از شاخه‌های مهم جاده باستانی ابریشم (جاده ارتباطی زنجان - تبریز)، از قدمتی طولانی برخوردار است.  شهریار شاعر بلندآوازه آذربایجان، در بحبوحه  انقلاب مشروطه دوره کودکی را در این روستا سپری نمود و بعدها با آفرینش منظومه ترکی ”حیدربابایه سلام“ مناظر زیبای طبیعی، دلربایی آب‌های روان، کوه‌های پربرف، انواع گل‌های بهاری، باغ‌های میوه، مزارع سرسبز، آداب و رسوم مردم روستایی آذربایجان، خانۀ روستاییان، خوراک و پوشاک آنان، مراسم جشن و عزا و ... خشگناب را به تصویر کشیده است. 
 

آداب و رسوم

 از عمده‌ترین مراسمی که در روستای خشگناب برگزار می‌شود می‌توان به مراسم عید نوروز، چهارشنبه‌سوری، مراسم عروسی و مراسم عزاداری در تاسوعا  و عاشورا اشاره کرد.
 موسیقی در میان مردم آذربایجان و همچنین مردم روستای خشگناب جایگاه  ویژه‌ای دارد. در مراسم عروسی و جشن‌ها، عاشیق‌های محلی با ساز خود آهنگ‌های شورانگیز آذربایجانی می‌نوازند و مدعوین به رقص و شادی می‌پردازند.
پوشاک مردان روستا شامل کت، شلوار، پیراهن و کلاه لبه‌دار (شاپو) می‌باشد، اما زنان روستا از لباس‌های محلی استفاده می‌کنند. ”کؤینک“ (پیراهن بلندی که تا قوزک پا می‌رسد) ”تومان“ (دامن چین‌دار یا شلیته)، جلیقه، ”یایلیق“ (روسری)،
”یل“ (نوعی کت) از جمله لباس‌های مورد استفاده زنان است که از پارچه‌های گلدار در رنگ‌های شاد و روشن تهیه می‌شود. 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica