روستای چکان

همه روستاهای استان آذربایجان شرقی

روستای چکان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
چکان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

مردم این روستا عمدتاً به فعالیت‌های زراعی و دامداری اشتغال دارند و برخی نیز در بخش خدمات و تولید صنایع دستی فعالیت می‌کنند. محصولات عمدۀ زراعی روستا مشتمل بر گندم و جو است و محصولات دامی روستا شامل فرآورده‌های لبنی، گوشت و پشم است. گردو، بادام، فندق، زردآلو، گوجه سبز و سیب، مهم‌ترین محصولات باغی روستا محسوب می‌شوند. صنایع دستی روستا شامل بافت قالی، گلیم و حوله می‌باشد، که علاوه بر مصرف خانوارهای روستایی در بازارهای محلی نیز عرضه می‌شود.
روستای چکان در یک محدوده کوهستانی و در دره استقرار یافته و دارای بافت مسکونی متمرکز است. معماری خانه‌های روستاییان تحت تأثیر شرایط اقلیمی، نوع معیشت و فعالیت‌های اقتصادی افراد شکل گرفته و فضایابی شده‌اند. 

 

آداب و رسوم

از جمله آیین‌ها و مراسمی که در میان مردم روستای چکان اهمیت فراوانی دارد می‌توان به برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری، مراسم عید نوروز، عید فطر، عید قربان، میلاد پیامبر(ص)، عروسی‌های محلی و عزاداری و نوحه‌سرایی در ایام تاسوعا و عاشورا و اربعین اشاره کرد.
پوشاک مردان روستا تفاوت چندانی با لباس سایر نقاط روستایی آذربایجان ندارد. آن‌ها از کت، شلوار، پیراهن، جلیقه و کلاه استفاده می‌کنند.
 زنان روستای چکان نیز از لباس‌های رایج در شهرها استفاده می‌نمایند و لباس محلی خاصی ندارند.


 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica