روستای چراغیل

همه روستاهای استان آذربایجان شرقی

روستای چراغیل

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
چراغیل
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای چراغیل در دره‌ای خوش منظر و در منطقه‌ای کوهستانی استقرار یافته است و دارای بافت مسکونی متمرکز است. خانه‌های روستاییان متأثر از شرایط اقلیمی، نوع معیشت و فعالیت آنان ساخته شده و مصالح به‌کار رفته در غالب خانه‌ها شامل سنگ، گل، چوب و گچ است.
سقف خانه‌ها مسطح است و با تیرهای چوبی پوشیده و به وسیله کاهگل اندود گردیده است. در این خانه‌ها فضاهایی برای انبار غله و علوفه و مکانی برای نگهداری ابزارآلات کشاورزی ایجاد شده است. به دلیل جلوگیری از سرما و برودت هوا پنجره‌های منازل مسکونی اغلب در اندازه‌های کوچک ساخته می‌شود و برای بهره‌گیری از نور و گرما، خانه‌ها آفتاب‌رو هستند.

آداب و رسوم

مردم این روستا به زبان آذری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. در ایام عزاداری ائمه به ویژه روزهای تاسـوعا و عاشورا در این روستا مراسم نوحه‌خوانی و سینه‌زنی برگزار می‌شود و مردم عزاداری می‌کنند. یکی از مراسم جالب و دیدنی در روستا برگزاری مراسم عروسی به روش سنتی و با آداب و رسوم خاص است.
پوشاک مردان روستای چراغیل شامل کت، شلوار، پیراهن، جلیقه، کلاه و کفش می‌باشد. زنان نیز به ندرت از لباس محلی و سنتی استفاده می‌کنند.
لباس محلی زنان شامل پیراهن‌های بلند با طرح‌های زیبا و رنگ‌های شاد و همچنین ”یَل“ (نوعی کت)، ”یایلیق“ (روسری) و دامن‌های چین‌دار (تومان) است.


 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica