روستای اسکلو

همه روستاهای استان آذربایجان شرقی

روستای اسکلو

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
اسکلو
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای اسکلو مرکز دهستان میشه پاره از توابع بخش مرکزی شهرستان کلیبر با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 54 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی، در 25 کیلومتری غرب شهر کلیبر واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1547 متر است و اقلیمی سرد و نیمه خشک دارد.

اسکلو روستایی با بافت مسکونی متمرکز است و دو بافت قدیمی و جدید دارد. هسته اولیۀ روستا، که به یوخاری محله معروف است، قدمتی 800 ساله دارد که به تدریج گسترش یافته است؛ مصالح به‌کاررفته در بافت قدیمی مشتمل بر سنگ، خشت و چوب است. خانه‌های جدید روستا در حاشیه محور ارتباطی روستا با روستاهای هـمجوار شـکل گرفته و از مصالحی مانند تیرآهن، آجر و سیمان در ساخت آن‌ها استفاده شده است. معماری خانه‌ها تحت تأثیر نوع معیشت و فعالیت‌های اقتصادی خانوارها شکل گرفته است و فضاهایی مانند اتاق‌ها، آشپزخانه و همچنین آغل، انبار علوفه و مکانی برای بافت گلیم و گبه ایجاد شده است.
اقتصاد روستای اسکلو بر پایه فعالیت‌های زراعی و دامداری استوار است. مهم‌ترین محصول زراعی آن، گندم و جو است. جنگل‌ها و مراتع غنی که در محدودۀ روستای اسکلو قرار دارند، موجبات رونق دامداری را فراهم آورده‌اند و فرآورده‌های لبنی و گوشت از محصولات دامی روستا است. پرورش زنبور عسل، تولید صنایع دستی مانند گلیم و گبه و فعالیت در مشاغل خدماتی در روستا رواج دارد.
 

آداب و رسوم

 از جمله مراسم این روستا می‌توان به مراسم سنتی ازدواج و جشن عروسی اشاره کرد که با آوازها و موسیقی عاشیقی، نقل افسانه‌های قدیمی آذربایجان و ترانه‌های آذری همراه است.
 مردم روستای اسکلو مانند دیگر روستاهای آذربایجان، مراسم اعیاد ملی مانند نوروز و چهارشنبه‌سوری و اعیاد مذهبی فطر و قربان را با تشریفات کامل برگزار می‌کنند و در ایام عزاداری‌های مذهبی به سوگواری می‌پردازند.

 پوشاک بیشتر مردم اسکلو، همانند سایر مناطق روستایی آذربایجان است، اما زنان پا به سن، از لباس‌های محلی شلیته و پیراهن بلند (تومان ـ کؤینک)استفاده می‌کنند.
فرهنگ مردم روستای اسکلو پیرامون فرهنگ و زبان آذری شکل گرفته است. مردم روستا مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica