روستای اسب فروشان

همه روستاهای استان آذربایجان شرقی

روستای اسب فروشان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
اسب فروشان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

این روستا، از طرف شمال به روستای سرانسر از جنوب شرقی به روستای صومعه حق، از شرق به روستای هریس و از طرف غرب به سردها محدود می‌شود. ارتفاع روستا از سطح دریا 1709 متر است.
آب و هوای روستای اسب فروشان در فصول بهار و تابستان معتدل و در پائیز و زمستان بسیار سرد است. روستا اقلیمی سردسیر دارد و میزان بارندگی سالیانه آن در حدود 450 میلی‌متر است.
پیرامون منطقه آبگرم روستای اسب‌فروشان، در زمان ولیعهدی عباس میرزا، محل تفریح و شکارگاه رجال حکومت ایالتی آذربایجان بوده است.
در فصل شکار، محلی برای خرید و فروش اسب ایجاد شده بود که به مرور از ییلاق شکارگاهی و محل اسب فروشی به روستایی با اسکان دایمی تبدیل گردید که امروزه به روستای اسب فروشان معروف است. شغل غالب مردم روستای اسکانلو، زراعت و دامپروری است و محصولات عمده زراعی آن را گندم و پنبه تشکیل می‌دهد.


 

آداب و رسوم

در ایام تولد و یا وفات بزرگان دین مراسم خاصی برگزار می‌شود. مثلاً در تاسوعا و عاشورا نوحه‌خوانی و تعزیه برگزار می‌شود و در عروسی‌ها نیز عاشیق‌ها و نوازندگان محلی با ترانه‌ها و نغمه‌های آذری روستاییان را به وجد می‌آورند. همچنین در اعیاد ملی مراسم و سنت‌های ویژه‌ای اجرا می‌شود که از جملۀ آن‌ها می‌توان به مراسم چهارشنبه‌سوری و عید نوروز اشاره کرد که با شور وصف‌ناپذیری در روستا برگزار می‌شود.

پوشاک مردم روستای اسکانلو شامل کلاه لبه‌دار (کلاه شاپو) و کت و شلوار، پیراهن و کفش معمولی است، ولی لباس‌های زنان شامل
”کل ‌ایاقی“‌ (کلاغی)، ‌”عرقچین“، ”یایلیق“ (روسری)، ”کؤینک“ (پیراهن بلند)، ”تومان“ (دامن چین‌دار) و... است. دختران روستا نیز از لباس‌های محلی استفاده می‌کنند. لباس‌ زنان ‌‌عمدتاٌ از پارچه‌های رنگی است که توسط خود زنان روستا  دوخته می‌شود. زنان جوان از رنگ‌های شاد و زنان مُسن از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنند. 

مردم خونگرم و مهربان روستای اسکانلو، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند و به زبان آذری سخن می‌گویند.

 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica