روستای آتشگاه

همه روستاهای استان چهارمحال وبختیارئ

روستای آتشگاه

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
آتشگاه
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای آتشگاه از توابع بخش مرکزی شهرستان لُردگان در استان چهارمحال بختیاری است که، با مختصات جغرافیایی 51 درجه طول شرقی و31 درجه و 14 دقیقه عرض شمالی، در 45 کیلومتری شهر لُردگان قرار دارد.
روسـتای آتـشگاه از جـنوب و جـنوب غربی به کوه
شورم جلاله و از شمال به کوه ریگ محدود است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1300 متر است.
آب و هوای روستای آتشگاه در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان معتدل و خنک و در تابستان گرم است. رودخانه خِرسان در جنوب این روستا جریان دارد.
قدمت روستای آتشگاه به دورة قاجاریه مربوط می‌شود. این روستا در گذشته از ییلاقات عشایر بختیاری بوده و به مرور به سکونتگاه دائمی (روستا) تبدیل شد.

پوشاک محلی مردان آتشگاه شامل شلوار دبیت، پیراهن چوقا، جلیقه و شلوار ظریفی است که در زیر شلوار دبیت می‌پوشند و جنس آن از نخ است. اغلب مردان کلاه بختیاری بر سر می‌گذارند که جنس آن از پشم گوسفند است. مردان از رنگ سیاه و نوجوانان و جوانان از رنگ سفید  و زرد آن استفاده می­کنند. برخی از مردان روستا بر روی لباس خود شال کمر می‌بندند. گیوه ملکی پاپوش عموم مردان روستا است.
پوشاک زنان روستای آتشگاه نیز تنوع خاصی دارد. پیراهن زنان معمولاً از جنس پارچه‌های رنگارنگ است که در قسمت کمرتنگ و در قسمت پایین، آزاد است. شلوار زنان دوگونه است: شلواری تنگ از پارچه سیاه به نام پاکِش و شلواری چین‌دار از نوع مخمل. زنان روستا برای پوشش سر، کلاهی می­پوشند که روی آن با طلا، الماس و مُنجوق‌های گرانقیمت تزیین شده است؛ این پوشش را لَچَک می‌نامند. برخی از زنان نیز توری با نام مِی نا بر روی لچک می‌اندازند. سایر لباس‌های زنانه روستا عبارتند از کلنجه و جلیقه که به شکل کت و از جنس مخمل می‌باشد.
موسیقی و شعر پیوند دیرینه با زندگی عشیره­ای مردم آتشگاه دارد. در این روستا انواع موسیقی بویر احمدی و بختیاری رواج دارد، که با سازهای سرنا، دهل و سنتور نواخته می‌شوند. ترانه‌های روستایی به زبان محلی و در مراسم عروسی و شادی خوانده می‌شود. نوازندگان روستا به توشمال معروف هستند، و از راه نوازندگی در جشن‌ها، سوگواری­ها و سایر مراسم، امرار معاش می‌کنند. انواع رقص‌های عشیره­ای از قبیل رقص عروسی، رقص دستمال، رقص آرام، رقص تند و رقص مجسمه در برخی مراسم روستا  رایج است.

 

آداب و رسوم

مردم روستای آتشگاه با گویش لُری بختیاری صحبت می‌کنند، دین اسلام دارند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica