روستای آتشکده

همه روستاهای استان فارس

روستای آتشکده

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
آتشکده
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

روستای آتشکده از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزآباد فارس، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 32 دقیقه طول شرقی و 28 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی، در فاصله 5 کیلومتری شمال غربی فیروزآباد و 95 کیلومتری شیراز واقع شده است.
آب و هوای آن معتدل است و از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد. ”آتشکده“، در گذشته یکی از اتراقگاه‌های عشایر قشقایی بوده که به مرور در اوایل قرن حاضر به روستا تبدیل گردید.
 آثار بازمانده از دوران ساسانیان و ماقبل آن‌ها، به ویژه بقایای
کاخ‌ها و آتشکده‌ای که روستا نیز نام خود را از آن گرفته است، قدمت استقرار انسان در پیرامون این روستا را به دوره پیش از اسلام مرتبط می­سازد.
 

آداب و رسوم

مردم روستای آتشکده به زبان ترکی قشقایی صحبت می‌کنند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

مردم روستای آتشکده در اعیاد ملی مذهبی مانند نوروز، فطر، قربان و مبغث پیامبر (ص) به شادی و سرور می‌پردازند و در ایام سوگواری ائمه به‌ویژه ایام محرم و صفر عزاداری می‌کنند. آنان ارادت ویژه‌ای به حضرت عباس(ع) دارند.

مراسم عروسی روستاییان به روش جشن‌های عروسی عشایر قشقایی برگزار می‌شود. دستمال بازی از رقص‌های گروهی مردم است و در انتهای مراسم مردان به ”چوب‌بازی“ می‌پردازند. همراه چوب‌بازی مردان، ترانه محلی جنگ نامه با سازهای قشقایی خوانده می‌شود.

موسیقی، نواها و نغمه­های محلی مردم آتشکده با سازهای عشایر قشقایی نواخته می‌شود. بلاداش و چوب‌بازی در عروسی‌ها، از سرگرمی‌های مورد علاقه مردم آتشکده است.

پوشاک محلی مردم روستا همان لباس­های رنگارنگ و زیبای عشایر قشقایی است. لباس‌های زنان شامل قسمت­های مختلفی است که رنگ‌های متنوع هماهنگی دارند. 
 

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica