شهر میاندوآب

همه شهرهای استان آذربایجان غربی

شهر میاندوآب

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
میاندوآب
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

میاندوآب یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران است. این شهر در جنوب دریاچه ارومیه و میان دو رود زرینه‌رود و سیمینه‌رود واقع شده‌است. وجه تسمیه و معادل فارسی آن میاندوآب، حاصل موقعیت این شهر بین دو رود زرینه‌رود و سیمینه‌رود هست. میاندوآب به ترکی، قوشا چای نامیده می‌شود. این شهر با مهمانوازی مردم و اب و هوای معتدل و مطلوبش مشهور است. 

نام اصلی آن قوشاچای است.میان‌دوآب را سیاحان اروپایی که تا پیش از دوره پهلوی از این منطقه دیدن می‌کردند در کتاب‌های خود آورده‌اند.در دوره قاجار آغامحمدخان قاجار، که شهر کرمان را به‌کل نابود ساخته و همگی مردم آن را کور کرده بود، یک هزار تن از جوانان تنومند شهر را به سرکردگی مرتضی‌قلی‌خان کرمانی به تهران فرستاد و پس از آن به میاندوآب و سراب و برخی نقاط دیگر آذربایجان تبعید کرد. این کرمانیان پس از چند نسل در جمعیت این شهرها حل شدند ولی در میاندوآب تا مدتی پیش محله‌هایی به نام محله کرمانی‌ها، سیرجانی‌ها، زرند، راه‌بُر و لک‌ها وجود داشت.شهر میاندوآب در فرن نوزدهم محلات شیعه نشین و سنی نشین جداگانه‌ای داشت در حال حاضر اقلیت بسیار اندکی از کلیمیان در میاندوآب هستند.

طایفه‌ای نیز تا یک نسل پیش در میاندوآب هنوز به فارسی با لهجه کرمانی صحبت می‌کردند و از تاریخ نیاکانشان آگاه بودند.

آداب و رسوم

زبانی که مردم میاندآوب امروزه به آن تکلم می‌کنند ترکی آذربایجانی می‌باشند. نوع لهجه ترکی مردم شهرستان میاندوآب لهجه غربی می‌باشد؛ که لهجه‌ای شبیه به لهجه مردم ترک زبان شهرستانارومیه می‌باشد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica