شهر شاهین دژ

همه شهرهای استان آذربایجان غربی

شهر شاهین دژ

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
شاهین دژ
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شاهین‌دژ در بخش مرکزی شهرستان شاهین‌دژ در استان آذربایجان غربی واقع است. این شهر در ۷۲ کیلومتری شمال غرب تکاب و در ۶۰ کیلومتری جنوب شرق میاندوآب قرار دارد.شاهین‌دژ بین ۳۶ درجه و ۴۰ دقیقهٔ عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۳۴ دقیقهٔ طول شرقی در ارتفاع ۱۴۰۶ متری از سطح دریا واقع شده‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۴٬۲۰۴ نفر و ۸٬۶۷۱ خانوار بوده‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۹، برابر با ۳۸۸۲۰ نفر و ۹۹۱۶ خانوار اعلام شده است.

شاهین‌دژ (قلعهٔ عقاب) پیش از اسلام برسر راه آتشکدهٔ آذرگشنسب قرار گرفته بود و بزرگان زرتشتی پس از زیارت این مکان مقدس، در ۳۰ کیلومتری غرب آن قلعه‌ای برای استراحت خود ساخته بودند که این قلعه به تدریج بزرگ و بزرگ‌تر شد و نهایتاً تبدیل به یک شهر کوچک گردید. شاهین به‌عنوان نگهبان این قلعه مورداستفاده قرار می‌گرفته و هم‌اکنون نیز در شمال این شهر صخره‌هایی معروف به لانهٔ عقاب موجود است. نام این شهر پس از اسلام به «صائین‌قلعه» و در دورهٔ پهلوی نیز به «صائین‌دژ» تغییر پیدا کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به همان نام تاریخی «شاهین‌دژ» خوانده شد. منطقه افشار از دو قسمت مشخص و با دو آب و هوای متفاوت تشکیل یافت، و در منتهی‌الیه جنوب خاورای آذربایجان غربی، مابین بیجار، گروس، سقز، خمسه زنجان و سراسکند میانه واقع شد است. منطقه‌ای که مرکز آن تکاب است و معروف به یوخاری‌محال ( محال علیا ) و منطقه دیگر را که مرکز آن سایین قالا یا همان شاهین دژ فعلی است آشاقی‌محال ( محال سفلی ) می‌نامند.

آداب و رسوم

ساکنان شاهین‌دژ از گروه‌های مختلف قومیتی و مذهبی چادرنشین، روستانشین و شهرنشین تشکیل یافته‌اند. ارامنه، کردها، آذربایجانی‌ها و زرتشتیان از جملهٔ این گروه‌ها هستند. اغلب ترکی آذربایجانیکل وزبان‌های دیگری مثل کردی (کرمانجی، لکی و سورانی) در این منطقه رایج است. لک‌ها نیز که از ساکنان مناطق غربی ایران هستند و استان آذربایجان غربی یکی از مناطق عمدهٔ سکونت آن‌هاست، در جنوب این استان و در منطقهٔ چهاردولی شاهین‌دژ زندگی می‌کنند.دین عمده مردم شاهین دژ شیعه و سنی می باشد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica