شهر سلماس

همه شهرهای استان آذربایجان غربی

شهر سلماس

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
سلماس
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

سلماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است. این شهر مرکز شهرستان سلماس است. این شهر در زمان دودمان پهلوی «شاپور» نامیده می‌شد.
از دیدگاه تاریخی، دیرینگی این شهر به دوران اورارتویی (هزاره پیش از میلاد) باز می‌گردد. سلماس پایتخت دوم حکومت اورارتوییان بود که نام باستانی آن اولهو (=اولخو) بود. در سال 1309 خورشیدی زمین‌لرزه‌ای به مقیاس 7 ریشتر این شهر را که دیلمقان نامیده می‌شد ویران می‌کند. شهر جدید سلماس در کنار ویرانه‌های دیلمقان، با اصول شهرسازی مدرن، و با ایمنی بالایی (نقشه خیابان کشی شطرنجی) دوباره بنا می‌شود و نام شاپور به خود می‌گیرد. پس از انقلاب نام این شهر به سلماس برگشت پیدا می‌کند.

این شهر در دوران مشروطه یکی از مراکز اصلی فعالیت مشروطه خواهان بوده‌است و شخصیت‌هایی چون حیدر خان عمواوغلی(کمونیست) طراح اقدامات راهگشا درانقلاب مشروطیت در تهران و تبریز ازجمله طراح ترورهای امین السلطان و محمدعلی شاه و شجاع الدوله مراغه‌ای، سعید سلماسی و... از مشروطه خواهان بنام کشور از این شهرستان بودند. سلماسی ها از دیرباز نقش عمده‌ای در تحولات کشور داشته‌اند، سلماس یکی از معدود شهرهای آذربایجان بود که همه ساکنان آن مشروطیت را قبول داشته و شهیدانی همچون حیدرخان عمواوغلی(کمونیست) و سعید سلماسی از پیشتازان جنبش مشروطه ایران بوده‌اند.

سلماس شهر باغات سیب است و سیب گلعذان آن یکی از مرغوب‌ترین سیب‌های جهان در نوع خود می‌باشد و نیز سلماس یکی از قطبهای تولید عسل طبیعی در کشور بوده و گردوی ایسی‌سو نیز خالی از لطف نیست. قریه سوره در قسمت غربی شهرستان سلماس نیز دارای باغات سیب است و در اقتصاد این شهر موثر بوده‌است. شغل اکثریت ساکنان سلماس باغداری، تجارت، ایجاد صنایع تبدیلی و تولیدی، مشاغل اداری، کشوری و لشکری است. از طرف دیگر هویچ از محصولات عمده سلماس است که در روستای صدقیان به فراوانی تولید می‌شود.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica