شهر نکا

همه شهرهای استان مازندران

شهر نکا

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
نکا
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

نکا شهری است در استان مازندران در شمال ایران. این شهر مرکز شهرستان نکا است. در هیچ یک از منابع و سفرنامه‌های قدیمی نام این شهر مشاهده نمی‌گردد. در محل تلاقی رودخانه نیکا (نکا) با راه اصلی بهشهر (اشرف) ساری واقع شده است. "بعد از تجن، رودخانه‌ای که در سر راه واقع است نیکا نام دارد که از شاه کوه شروع شده، در چهار فرسخی شمال جاده به دریا می ریزد. پل بلندی بر آن زده شده، که هرچند به بزرگی پل تجن نیست، ولی قشنگی آن به مراتب بیشتر است. در کنار رودخانه آبادی ای است موسوم به نارنجه باغ..... قدم به قدم اتومبیل ها می ایستند و با زحمت هرچه تمامتر، آنها را با دست و شانه حرکت می‌دهند."
چارلز فرانسیس مکنزی، اولین کنسول تجاری بریتانیا در رشت نیز که همین مسیر را در بین سالهای 1858 تا 1860 پیموده است در سفرنامه خود چنین می‌گوید. "هفتم فوریه (1859) از پلی گذشته وارد بلوک میان رود شدیم. در سمت چپ ما نارنج باغ و عمارت سر قرار داشتند و کمی بعد راه از پل خطرناکی می گذشت."
نکا بر سر راه اصلی ساری بهشهر قرار دارد. از نکا راهی به سمت جنوب و به سوی کوه بالا می‌رود. در ابتدای این راه ده کوچکی به نام قرمرض قرار دارد که چشمه آب معدنی آن (به اعتقاد اهالی) شفا بخش است. در انتهای این راه و در قله کوه، دریاچه کوچک و زیبای استخر پشت (اسطلخ پشت) در مجاورت روستایی به همین نام قرار دارد. امروزه نکا به نیروگاه برق حرارتی، بندر آزاد امیرآباد، کارخانه کشتی سازی صدرا و تالابهای زیبای زاغمرز مشهور است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica