شهر سورک

همه شهرهای استان مازندران

شهر سورک

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
سورک
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

شهر سورک در ناحیه جنگلی و در مجاورت جاده ارتباطی اصلی قرار گرفته است که با مرکز استان، شهرستان ساری حدودا 10 کیلومتر فاصله دارد و با موقعیت جغرافیایی 53 درجه و 13 دقیقه طول جغرافیایی و 13 36 درجه و 36 دقیقه عرض جغرافیایی در قسمت شرقی  شهرستان ساری قرار دارد.بر اساس آمار جمعیتی(تا پایان سال 89)شهر سورک 9328نفر جمعیت داشته است.از نظر تقسیمات در مرکز شهرستان میاندرود قرار گرفته و قبل از تبدیل آن بعنوان نقطه شهری مرکز این بخش بوده است.بخش میاندرود از دو دهستان میاندرود بزرگ و کوهدشت و 52 پارچه آبادی با تعداد 56983 نفر جمعیت تشکیل شده است.در ناحیه جنوبی سورک و در حد فاصل کوهدشت یک گسل سراسری با امتداد شمال شرقی -جنوب غربی وجود دارد که ناحیه دشت را پایین انداخته است. 
منطقه ای که سورک در آن واقع شده است، در زمان های مختلف دستخوش حملات اقوام مختلف گردید و در هزاره های قبل از میلاد نیز مسکونی بوده است. این منطقه در دوره قبل از اسلام به دست قوم سکاها ویران شد و سپس با روی کار آمدن پادشاه بعدی آباد گردید. حکومت اسپهبدان در مازندران، رونق دوباره ای به این منطقه که در مرکز مازندران قرار داشته است بخشید. این عامل باعث رونق شهر و آبادی های استان گردید.
نام قبلی سورک، ماه پروین بود و مکان سابق آن اطراف چهار راه آزادی( سه راه اسلام آباد) به سمت کوره آجر فشاری بیانی و تپه های منتهی به روستای اسرم بود که به گفته ریش سفیدان و پیران بر اثر زلزله و وقوع یکسری پیش آمد های دیگر مردم آرام آرام به جایگاه فعلی کوچ کرده و سکنی اختیار نمودند. سورک از چندین قبیله و طایفه به نام های قادی، استرآبادی، اسبو، اشکارگر و غیره تشکیل شده است. قدیمی ترین طایفه ای که به سورک کوچ کرده و آنجا را محل سکنی قرار داده است طایفه استر آبادی می باشدکه از حوالی گرگان و گنبد به اینجا مهاجرت نموده اند. در سفرنامه کنت دو گوبینو سیاح و سفیر دولت فرانسه در دربار پادشاه قاجار از سورک نام برده شده است. دیگر اینکه محمد علی شاه هنگام فرار به سمت کشور روسیه بعد از شکست از مشروطه خواهان شب را در روستای ذغال چال به سر برده و صبحانه را در روستای سورک صرف کردند. در کتاب از آستارا تا استرآباد نیز نامی از سورک برده شده است. مهم ترین عامل پیشرفت و گسترش سورک عامل مهاجرپذیری آن بوده است. اکنون خانوار های زیادی از روستاهای مناطق کوهستانی و جنگلی به سورک مهاجرت کرده و سکنی گزیده اند. علت مهاجرت پذیری هم در عواملی چند از جمله سعه صدر داشتن مردم سورک، وجود کارخانه نکاچوب، کارخانه تخته سه لایی شهید رجایی،ا مکانات آموزشی و بهداشتی - درمانی، زمین های مستعد برای کشاورزی و دیگر امکانات رفاهی می باشد.

آداب و رسوم

در خصوص وجه تسمیه سورک نیز باید گفت که اهالی این شهر در روز عاشورا عزاداران حسینی را که از اقصی نقاط استان جهت انجام مراسم عزاداری به این روستا می آمدند کلیه اهالی آن در منازل خود غذا تهیه کرده و از عزاداران جهت صرف نهار دعوت به عمل می آوردند که این کار به مرور به سور معروف شد و سورک به معنی روستایی که سور می دهد شناخته شد. این روش پسندیده هنوز هم هر ساله ادامه دارد به طوری که در سالهای اخیر در روز عاشورا اهالی محل به جمعیتی در حدود 50 تا 70 هزار نفر نهار می دهند.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica