شهر ایزدشهر

همه شهرهای استان مازندران

شهر ایزدشهر

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
ایزدشهر
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

ایزدشهر واقع در کیلومتر 7 نور ـ محمودآباد از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر، در بخش مرکزی شهرستان نور در کنار دریای خزر قرار دارد.
جمعیت "ایزدشهر" در سال 1385، برابر با 6,888 نفر گزارش شده است . شهرداری این شهر، جمعیت آن را در سال 1386 حدود 9000 نفر برآورد می‌کند که هزار نفر از آن‌ها را افراد غیر بومی تشکیل می‌دهند.
این شهر در سال 1384 خورشیدی از ادغام روستای ایزده بازارسر تابع دهستان ناتل کنار، بخش مرکزی شهرستان نور با روستاهای ایزده ساروج‌محله و امیرآباد کناره از توابع همان بخش تشکیل شد. و نام خود را از شهرک ییلاقی تفریحی ایزدشهر که در سال 1354 توسط شاهپور غلامرضا پهلوی ساخته بود گرفت. شهرداری آن نیز در تاریخ 12 بهن 1384 تأسیس شد.
بر اساس برآوردها، آغاز بنای روستای ایزده، به اوایل دوره قاجار می‌رسد. در زمان ناصرالدین شاه این روستا آنقدر بزرگ شده که قابل این باشد که به عنوان تیول به میرزا عبدالله نامی (یکی از کارمندان جزء دربار) برسد. در یکی از سفرنامه‌های ناصرالدین شاه به آبادی عزت ده اشاره‌ای شده‌است.
میرزا ابراهیم، در سال 1275 ه.ق. در سفرنامه اش می‌نویسد: به رودخانه بزرگ ایزده که در دو طرف آن خانه و آبادی و یک باب حمام دارد رسیدیم.
بجز وی مالکونف روسی در سال 1858 میلادی، ابت انگلیسی در سال 1259 ه. ق. مکنزی و رابینو نیز در سفرنامه‌های خود از آن یاد کرده‌اند.

مکنزی در سفرنامه خود می‌نویسد: یک فرسنگ بعد از رستم رود به رودخانه گل‌آلود عزت ده رسیدیم..... در دوسوی رودخانه دهکده‌ای به همین نام قرار داشت. تقریباً صد خانه در قسمت غربی آن و نزدیک دریا بود. مالیات این دهکده 800 تومان است.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica