شهر مهربان

همه شهرهای استان آذربایجان شرقی

شهر مهربان

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
مهربان
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

مِهرَبان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش مهربان است. برپایه آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال 1385 صورت گرفته‌است، شهر مهربان با جمعیتی بالغ بر 6,000 نفر، دومین شهر شهرستان سراب و سی و سومین شهر استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.این شهر در سال 1341 خورشیدی از روستا به شهر تبدیل شده‌است، ولی با این وجود امروزه به‌عنوان یکی از شهرهای کوچک و کم‌جمعیت ایران به‌شمار می‌رود. مهربان در 30 کیلومتری غرب سراب، 100 کیلومتری شرق تبریز و 600 کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌است.
مردم
اهالی شهر مهربان به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. برپایه سرشماری سال 1385 خورشیدی، از مجموع 6,000 نفر جمعیت این شهر، 3,013 نفر مرد و 2,987 نفر زن بوده‌اند. شمار خانوارهای این شهر نیز 1,542 خانوار بوده‌است. برپایه همین آمار از مجموع کل جمعیت شهر مهربان، 4,275 نفر باسواد و 1,168 نفر بی‌سواد هستند. به‌عبارت دیگر بیش از 70 درصد از مردم این شهر باسوادند.
شغل قسمت عمده‌ای از اهالی شهر مهربان کشاورزی و دامداری است. البته قالی‌بافی نیز در بین گروهی از اهالی (به‌خصوص بانوان) رایج است؛ به‌طوری که قالی مهربان در سطح منطقبرپایه آذربایجان شهرت فراوانی پیدا کرده‌است و در بازارهای تبریز با قیمت بسیار بالایی به فروش می‌رسد.

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica