شهر فهرج

همه شهرهای استان کرمان

شهر فهرج

امتیاز کاربران:
معرفی
سوغات
غذاهای محلی
گالری
نظرات
فهرج
کاربر نظر داده استاند
تاریخچه

فَهرَج از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است.این شهر در شهرستان بم قرار گرفته است.جمعیت فهرج در سال 1385، برابر با 6,382 نفر بوده است.
شهر فهرج دارای چهار شهر معروف بوده و در زمان سلاجقه اهمیت زیادی داشته به گونه ای که جاده ابریشم از آن می گذشته و به سرتاسر دنیا می رسیده است در گذشته های دور پرورش کرم ابریشم در فهرج رواج بسیارداشته حتی نادرشاه پس از فتح هندوستان به حاکم بم و فهرج نامه می نویسدکه درازای پیش کش هندی ها از حنا و پارچه های ابریشمی فهرج برایشان ارسال کنند براساس شواهد موجود قدمت فهرج به پیش از ساسانیان می رسد در کتاب جغرافیای کرمان تالیف احمد علی خان وزیری کرمانی (1291ه) آمده است .« فهره از قراء معتبر قدیمی است که در سرراه سیستان واقع شده و جمع کثیری در آن سکونت دارند و فهرجی ها ازسایر سکنه نرماشیربم ثروتمندترند . »
صنعت قالی بافی در این شهرستان از رونق خوبی برخوردار است اندازه های قالی بافته شده در شهر2*5/1 و3*2 و همچنین قطعات پشتی می باشد که مواداولیه آنها ازشهرکرمان ویاتوسط خودبافندگان تامین می گردد . قالی های بافته شده جهت فروش به شهرهای بم و کرمان صادر می گردد .
شهر فهرج در جنوب شرق استان کرمان درحاشیه کویر لوت در یک ناحیه بیابانی قرار گرفته است طبیعت آب و هوای گرم وخشک بوده و میزان تبخیر و تعرق چندین برابر بارندگی است اختلاف شدید درجه حرارت بین شب و روز و فصل ها نامنظم و کم باران طولانی بودن دوره گرما و وزش بادهای تند و ایجاد طوفانهای شنی از خصوصیات کلی آب و هوای این منطقه خشک است شهرستان فهرج در 55 کیلومتری جنوب شرق شهر بم دریک موقعیت دشتی واقع شده است مساحت این منطقه 5000کیلومتر بوده و از سمت غرب به بم و و از شرق به استان سیستان و بلوچستان واز جنوب به ریگان محدود می شود . در حال حاضر دارای داری دوبخش مرکزی ونگین می باشد  
شهر فهرج در طول تاریخ به اسامی مختلفی معروف بوده بطوری که در ابتدا به نام پورا و سپس به علت قرار گرفتن در حاشیه کویر به نام گوشی و بعد از آن به نام پهره یا فهره و پس از مدتی به پهرگ و بعد از ورود اعراب به ایران به خاطر عدم وجود حروف پ و گ در زبان عربی به فهرج تغییر نام پیدا کرده است .

مرتب سازی بر اساس
معرفی سوغات جدید
مرتب سازی بر اساس
معرفی غذای محلی جدید
در گذر زمان
معاصر
مرتب سازی بر اساس
Yandex.Metrica